عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Rabatu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pokračující expanze marockého důlního průmyslu a další ohlášené investice fosfátového gigantu OCP

Sektor marockého důlního průmyslu nabízí další příležitosti pro zahraniční investory. Od poloviny září 2017 je průběžně zveřejňováno velké množství nově vypsaných tendrů zaměřených na těžební práce či mapování terénu. Marocké Ministerstvo energetiky, dolů a udržitelného rozvoje během několika uplynulých měsíců udělilo několik set nových koncesí platných pro 23 těžebních lokalit v oblastech středního, jižního a východního Maroka. Jedná se především o plánovanou těžbu stříbra, zlata, barytinu, zinku, kobaltu, železa, fosfátů a křemenného písku.

Pozornost zahraničních investorů by měla být nyní upřena zejména na marocké regiony Tafilalet (středovýchod země) a Figuig (východ země poblíž alžírských hranic). Souhrnně se zde otevírá plocha 60 000 km2 určená k těžbě.

Další z oborových příležitostí ve vztahu k marockému důlnímu průmyslu je jeho dopad na životní prostředí, konkrétně zpracování důlního odpadu. V neposlední řadě by pak ČR mohl zajímat marocký záměr pro vytvoření jednotného elektronického kartograficko-geologického systému a plánované ustavení nového státního úřadu, tzv. Service géologique national (tj. obdoba České geologické služby).

Pokračující expanzi ohlásil také nejvýznamnější marocký podnik, státem vlastněný fosfátový gigant OCP, který se plánuje do roku 2028 zaměřit na další inovaci a optimalizaci svých dolů a zpracovatelských závodů (stávajících v Khouribga či Jorf Lasfar, také dalších nově budovaných napříč marockým územím). Celkově má zamýšlený finanční objem vynaložený od roku 2008 do zmíněného 2028 dosáhnout 200 mld MAD (v přepočtu 18,1 mld EUR).

Maroko v současnosti představuje jednu ze zemí s největším těžebním potenciálem v rámci regionu MENA, v případě fosfátů pak světového obra soupeřícího o globální prvenství s Čínou. Hlavním vývozním artiklem spadajícím pod marocký důlní průmysl jsou zmíněné fosfáty a jejich deriváty, Maroko rovněž náleží mezi světové lídry v oblasti těžby barytu (vyskytujícího se často společně s fluoritem), zlata, kobaltu, olova a zinku.

V Maroku je dnes akreditováno celkem 451 těžebních společností (resp. 235 a dalších 216 fyzických osob). Souhrnně bylo za rok 2016 na marockém území vytěženo 41 mil. tun surovin: z toho 26,9 mil. tun surového fosfátu a 11,9 mil. tun tzv. produktů určených k následné transformaci: 4,93 mil. tun pro výrobu kyseliny fosforečné (zde Maroko drží celosvětový primát) a 6,96 mil. tun pro pozdější získání hnojiv tzv. pevné struktury.


Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu