عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání pana velvyslance Škeříka s představiteli Národního úřadu pro těžbu a důlnictví (ONHYM) v Rabatu

Dne 19. 1. 2023 se velvyslanec ČR v Maroku pan Ladislav Škeřík sešel s paní Amina/ou Benkhadra, ředitelkou Národního úřadu pro těžbu a důlnictví (ONHYM) v Rabatu. Schůzka proběhla v rámci přípravy PROPED v oblasti těžby, který ZÚ Rabat ve spolupráci se zástupci MPaO ČR hodlá v Maroku realizovat 13. – 16. 3. 2023.

ONHYM (Office National des Hydrocarbures et les Mines vznikl v roce 2005 pro správu veškerého marockého podloží kromě fosfátů. Aktuálně úřad provozuje 17 dolů prostřednictvím 30 státních nebo soukromých tuzemských i zahraničních firem, ve kterých se vyjma fosfátů (94 % veškeré těžby) těží v menší míře zlato, stříbro, kobalt, uhlí, zinek, mangan, měď, fluorit, železo, sádrovec, sůl a další. Nejvýznamnější tuzemským důlním operátorem je společnost MANAGEM se sídlem v Casabalance. Úřad je rovněž významným partnerem dalších 7 afrických zemí (Mauritánie, Guinea, Ghana, Gabon, Zambie, Mali, Nigérie, Súdán, Madagskar). Těžební průmysl představuje 10 % marockého HDP, 29 mil. vytěžené rudy ročně a 39 000 zaměstnanců. Plynových a ropných nalezišť montálně ONHYM spravuje 6 z toho 3 off-shore.

Během schůzky byla připomenuta vzájemná spolupráce obou zemí, která sahá hluboko do 20. století. V 80. letech minulého století působili v Maroku čeští geologičtí experti, kteří dle slov paní ředitelky Benkhadra stáli mimo jiné u objevení největšího naleziště stříbra v Maroku. V současnosti si i nadále ONHYM velmi váží práce České geologické služby.  

Představitelé ONHYM projevili mimo jiné zájem o české zkušenosti z oblasti průzkumu a získávání ropy a plynu, obnovitelné energie, vodíkové energie, energetické efektivnosti, skladování energie a výroby průmyslového skla.

Zástupce českých firem v oblasti těžby si tímto ZÚ Rabat dovoluje vyzvat k účasti na plánovanému projektu PROPED ve dench 13. – 16. 3. 2022. Pro bližší informace prosím kontaktujte ekonomický úsek ZÚ Rabat : jana_svobodova@mzv.cz

Velvyslanec L. Škeřík s ředitelkou A. Benkhadra

Velvyslanec L. Škeřík s ředitelkou A. Benkhadra

Velvyslanec L. Škeřík s ředitelkou A. Benkhadra

Velvyslanec L. Škeřík s ředitelkou A. Benkhadra