عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zelené Maroko nabízí příležitosti pro české investory a exportéry v oblasti zemědělství

Veletržní prostory v královském městě Meknes letos v druhé polovině dubna (16.4-22.4) již po čtrnácté hostily největší zemědělský a potravinářský veletrh na africkém kontinentě SIAM. Tuto významnou událost pod patronací krále zahájil korunní princ Mulaj Hassan. Veletrh navštívilo 850.000 návštěvníků a počet vystavovatelů se vyšplhal na půl druhého tisíce. Po třech letech byla na veletrhu opět zastoupena Česká republika prostřednictvím našich potravinářských firem. Veletrhu se účastnily firmy MARLENKA international s.r.o, BONAVITA, spol. s.r.o., Lomeo s.r.o., Fronies s.r.o. a Animalco a.s.
 

Tato veletržní akce každoročně slouží jako „barometr“ pro zhodnocení dosavadního průběhu vládní strategie na rozvoj zemědělského sektoru tzv. plán Zelené Maroko (Plan Maroc Vert), který byl zahájen již v roce 2008 s původním plánem ukončení v roce 2019. Letošní ročník a nastínil obrysy chystané druhé aktualizace tohoto plánu, která by měla být v blízké době představeno jako nová strategie v oblasti marockého zemědělství.

Marocké zemědělství patří mezi nejdůležitější odvětví marocké ekonomiky. Na celkovém HDP země se podílí 14% a představuje celých 23% marockého exportu. Odhaduje se, že v zemědělském sektoru je zaměstnáno na 40% aktivně pracující populace celého království.

Zemědělsky využívaná půda dosahuje rozlohy 87 000 km2  (V ČR je rozloha zemědělské půdy odhadována na 42 000 km2), což představuje 12,5 % rozlohy celé země. Maroka však disponuje téměř dalšími 200 000 km2 méně produktivní půdy, která v současné době plní funkci pastvin a vzhledem ke své nízké produkci se neřadí do statistik aktivně využívané zemědělské půdy. Nutno však dodat, že  v sobě skrývají značný potenciál při využití efektivního zavlažování a dalších nových technologií a postupů, které hodlá Maroko v několika příštích letech do svého zemědělství zavést.

Pro marocké zemědělství je charakteristická skladba dvojího druhu podnikatelských subjektů, které na tamním zemědělském trhu působí. Zhruba 70% zemědělských subjektů hospodaří na pozemcích o rozloze menší než 5 ha. Na druhé straně zde existují velké zemědělské „korporáty“, kterých je do počtu výrazně méně, ale soustřeďují své aktivity na daleko větších obhospodařovaných plochách (střední podniky hospodařící na ploše mezi 5 – 20ha jsou početně méně zastoupeny ve statistikách ministerstva zemědělství). Malé zemědělské podniky v Maroku nemají prakticky žádnou ekonomickou sílu a z větší části zásobují produkcí pouze členy své rodiny či částečně lokální trh. Na druhé straně velké zemědělské podniky disponují značným kapitálem, který jím umožňuje držet krok s nejnovějšími trendy v oblasti zemědělství a nakupovat nejnovější zemědělskou techniku. Díky tomu mohou velmi efektivně využít každý hektar zemědělské půdy a zvýšit produkci a výnosnost ze svých statků.

Současná, ale i nově připravovaná vládní strategie počítá s možností moderních zavlažovacích systému, které by tak z milionů hektarů dosavadních pastvin byly schopny učinit vysoce produktivní ornou půdu. Dalším krokem k úspěšnému nastartování zemědělského sektoru má posloužit koncept pronájmu státní půdy soukromým subjektům. K dispozici je na 500.000 hektarů, které by měly být do roku 2020. Za tímto účelem byla zřízena agentura pro rozvoj zemědělství (Agence pour le développement agricole -ADA).

Českým podnikatelským subjektům se tak nabízí velmi široké spektrum exportních aktivit. Výrobci zemědělské techniky mají jedinečnou možnost zapojit se do probíhající zemědělské revoluce. Na okraji zájmu ze strany marockých partnerů nezůstávají ani výrobci inovativních technologií, které by dokázali tento perspektivní sektor posunout vpřed. Pro české investory se pak nabízí velmi zajímavé investiční možnosti do pronájmu zemědělské půdy a možnost podílet se na budoucím úspěchu jednoho z nejtradičnějších odvětví marocké ekonomiky.

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu