english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Palestina se po COVIDu otevírá obchodu, objem vývozu z ČR výrazně vzrostl

Od 6. listopadu se Palestina otevírá zahraničním turistům a umožňuje ubytování v hotelech, které byly oficiálně zavřené již od začátku pandemie v březnu loňského roku. Končí tím pandemická omezení v posledním dosud uzavřeném sektoru ekonomiky. Spolu s rozhodnutím Izraele umožnit vstup do země očkovaným cizincům bez nutnosti žádat předem o povolení, které bylo až dosud nutné i pro cesty výhradně na Palestinská území, se tím zásadně usnadňují také obchodní cesty.
 

Nejnovější statistiky ukazují, že v letních měsících letošního roku došlo k nebývalému nárůstu zahraničního obchodu – již v červnu činil dovoz do Palestiny rekordních 544,5 mil. USD, což je o 13 % víc než průměrné měsíční hodnoty od začátku roku. Toto číslo pak v srpnu ještě narostlo na 560 mil. USD. Polovinu nebo i víc celkového objemu tvoří dlouhodobě dovozy z Izraele (z části se jedná o reexport), nárůst se ale týká i přímého dovozu z dalších zemí. Vysokých hodnot ve stejném období dosahoval i palestinský vývoz.

Oživení se dočkal i český export, jeho objem za prvních osm měsíců letošního roku převyšuje loňská čísla několikanásobně, a dokonce i oproti roku 2019 se zvýšil o více než 50 %. Více než 95 % českého exportu do Palestiny tvoří i nadále osobní automobily, u nichž došlo k jednorázovému, ale o to výraznějšímu nárůstu v květnu tohoto roku.

Zahraniční obchod přitom zažil na počátku pandemie loni na jaře zásadní propad, celkově za rok 2020 o 10 % oproti roku předchozímu. Teprve v prosinci se celkový objem dovozu do Palestiny vrátil na úroveň z doby před pandemií, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku dokonce mírně stoupl.

Obchodní statistiky jsou dokladem oživení palestinské ekonomiky, na niž měla pandemie devastující dopad. HDP se v roce 2020 propadl o 12 % (podle jiných zdrojů o 13,5 %), státní dluh narostl z 16,3 % na 24,2 % HDP. Státní sektor se i nadále potýká s finanční krizí způsobenou výpadkem příjmů a vyššími náklady v loňském roce a s čím dál omezenějšími možnostmi dalších půjček, a dá se očekávat odklad už tak velmi omezených plánovaných veřejných investic. Co se týče soukromého sektoru, celková hodnota produkce klesla v roce 2020 o 15,9 % oproti roku 2019. Provoz trvale ukončilo více než 37 tisíc malých a středních podniků (pro srovnání, v roce 2017 v Palestině fungovalo celkem necelých 150 tisíc podniků), čímž přišlo o zaměstnání více než 100 tisíc jejich zaměstnanců. Ve druhém čtvrtletí 2020 došlo v důsledku tvrdých protipandemických opatření k propadu ve všech sektorech ekonomiky – služby poklesly oproti předchozímu roku o 10 %, stavebnictví o 35 %, průmysl o 6 %, zemědělství o 11 %. Situace se začala vracet do normálu již v druhé polovině loňského roku, ale předpandemických hodnot nedosáhla.

Po poslední závažné vlně pandemie, která v březnu 2021 vyčerpala palestinské nemocniční kapacity, se daří situaci držet pod kontrolou a dočasný nárůst onemocnění letos v létě se obešel bez dalších dopadů na ekonomiku. Od srpna se podařilo zásadně zrychlit do té doby jen pomalu postupující očkování, takže v současnosti obdrželo obě dávky přes 26 % obyvatel, dalších 24 % alespoň jednu a přes 110 tisíc Palestinců už má za sebou i dávku třetí.