english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení k cestování v souvislosti s šířením nového koronaviru COVID-19 ve světě

(Archivní článek, platnost skončena 01.03.2021.)

MZV ČR upozorňuje cestovatele, že v souvislosti se šířením koronaviru  (COVID-19) dochází k preventivním opatřením, která narušují vnitrostátní i mezinárodní dopravu v celé řadě zemí. Nelze vyloučit situace, kdy se občané ČR budou muset podrobit karanténním opatřením. Při plánování zahraničních cest je nutné s možností uvedených opatření počítat.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace o podmínkách vycestování z ČR  - informace k cestám do zahraničí v souvislosti s šířením koronaviru ve světě jsou uvedeny na webu www.mzv.cz. Daný článek průběžně a aktuálně zohledňuje ustanovení plynoucí z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zejména ve vztahu k následnému návratu českých občanů ze zahraničí.  

2. VSTUP NA PALESTINSKÁ ÚZEMÍ A TRANZIT

Při vstupu na území PAÚ tj. na Západní břeh Jordánu a do pásma Gazy existuji v současnosti i nadále určitá omezení.

Ze Západního břehu Jordánu není možné od 28. ledna 2021 cestovat do Jordánska ani opačným směrem.

V pásmu Gazy záleží na situaci na přechodu Rafah, který je často a na dlouhé období oboustranně uzavřen. Od 1. do 4. února 2021 je Rafah otevřen.

3. DOPRAVA

Podmínky fungování veřejné dopravy na místě se velmi často mění. Cestování mezi guvernoráty je omezeno. Z pohledu cestování občanů ČR je možnost turistického nebo krátkodobého pracovního pobytu/příjezdu na území PAÚ prakticky vyloučená.

4. OPATŘENÍ

Na území PAÚ byl vyhlášen od března 2020 stav nouze. Toto opatření je pravidelně prodlužováno, aktuálně platí do 1. dubna 2021. Jeho součástí je zákaz shromažďování, dodržování celé řady hygienických předpisů,  a především úplné uzavření obcí s vysokým podílem nemocných.

Kromě toho jsou v platnosti do 11. března 2021 tyto opatření:
Všechny školy od předškolního vzděláváni až po vysokoškolské jsou uzavřeny (s výjimkou maturitního ročníku SŠ).
Je zakázán pohyb mezi guvernoráty s výjimkou přepravy nemocných resp. zdravotníků a přepravy potravin.
Je zakázáno, aby na Západní břeh cestovala arabská populace z IL, PS pracovníkům je zakázáno cestovat na místo pracoviště do IL nebo do osad.
V úřadech a firemních kancelářích nesmí být na pracovišti přítomno více než 50% zaměstnanců.
Ve výrobních podnicích a ve službách nesmí být na pracovišti přítomno více než 50% zaměstnanců.
Je zakázáno pořádat svatební oslavy a smuteční hostiny.
Každý den mezi 19:00 a 6:00 je zaveden úplný zákaz pohybu, v pátky a soboty je zaveden po celých 24h. V pátky a soboty a ve výše uvedeném časovém úseku ostatních dnů mohou být otevřeny pouze lékárny a pekařství, všechny ostatní obchody musí být uzavřeny.
Po celé dva týdny jsou dále uzavřena kadeřnictví, posilovny, restaurace a kavárny (ty mohou fungovat nabízet jídlo s sebou).

V případě nařízení domácí karantény trvá na Západním břehu Jordánu 10 dnů, v pásmu Gazy zůstává v platnosti karanténa v délce 21 dnů.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Relevantní odkazy na weby místních institucí

Palestinské Ministerstvo zdravotnictví: http://www.moh.gov.ps/portal/en/

Zastoupení Světové zdravotnické organizace (WHO) na palestinských územích:   http://www.emro.who.int/pse/palestine-news/landing-page-for-covid19.html

 

Další informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD a v případě nouzové situace kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad ČR.


Cestovní doporučení a varování vydávaná MZV ČR vycházejí z informací, které má MZV ČR k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. MZV ČR nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. 
Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce.
Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoli změnit bez informování MZV ČR. MZV ČR proto doporučuje před cestou případně kontaktovat příslušnou diplomatickou nebo konzulární misi cílové země.
MZV ČR důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí.