english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nablus Chamber of Commerce and Industry
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání na univerzitě An-Najah a na obchodní komoře v Náblusu

Vedoucí Styčného úřadu ČR v Ramalláhu Jakub Šlosárek navštívil dne 3. srpna 2022 město Náblus. Na univerzitě An-Najah projednal možnosti spolupráce s českými vysokými školami. Navštívil také místní obchodní komoru, tématem jednání bylo posílení vzájemného obchodu.
 

Národní univerzita An-Najah v Náblusu v severní části Západního břehu Jordánu se umisťuje vysoko v palestinském i regionálním srovnání, má 11 fakult a jako jediná v Palestině také fakultní nemocnici. Vedoucí Styčného úřadu Jakub Šlosárek se setkal s vedením univerzity v čele s jejím rektorem, profesorem Abdel Naser Zaidem, a jednání bylo zaměřeno především na možnosti spolupráce s českými univerzitami. V současnosti spolupracuje především s univerzitami v západní Evropě, je zapojena od evropských programů Erasmus a Horizon a zahraniční lektoři tvoří v současnosti 10 % vyučujících. Nebrání se ale rozšíření spolupráci na další země, ať už by se jednalo o výměnu studentů, akademickým pracovníků nebo výzkumnou spolupráci. Největší zájem o spolupráci má v oborech medicíny, informatiky nebo veterinární medicíny, kterou nabízí jako jediná v Palestině.

Vedoucí Styčného úřadu se dále setkal s prezidentem obchodní komory v Náblusu (Nablus Chamber of Commerce and Industry) panem Omarem Hashemem. Ten je zároveň předsedou Federace obchodních komor v Palestině. Obchodní komora má více než pět tisíc členů. Výroba v této oblasti zahrnuje nábytek, oblečení nebo zpracování kůže, mnoho členů se zabývá také obchodem a službami. Místní podnikatelé by měli zájem o setkání s českými firmami nebo o účast na veletrzích v ČR.