english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SÚ Ramalláh
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Palestinu navštívila senátní delegace

Dne 10. listopadu 2021 navštívila Palestinu delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR vedená místopředsedou Senátu Jiřím Oberfalzerem. V prostorách Betlémské obchodní komory delegace jednala s ministrem národního hospodářství Chálidem al-Osajlím, setkala se s vedením komory v čele s jejím předsedou, českým honorárním konzulem Samirem Hazbúnem, a následně navštívila výrobní závod jednoho z největších palestinských exportérů, firmy Nassar Stone.

Během jednání s ministrem hospodářství se obě delegace shodly, že je třeba pracovat na zlepšení vzájemné spolupráce v ekonomické oblasti a podpořit obchodní výměnu, která zaostává za možnostmi obou zemí. Pomoci by mohly častější kontakty mezi podnikateli nebo posílení spolupráce mezi hospodářskými komorami obou zemí. Příležitosti se nabízí například v zemědělství a potravinářství, ale i v oblasti energetice, kde může ČR navázat na úspěšnou rozvojovou spolupráci, nebo v turismu. Palestina má zájem o zahraniční investice a pracuje na zlepšení investičního prostředí – nedávno byl schválen nový zákon o podnicích, který vznikl na základě konzultací se Světovou bankou, připravuje se rovněž nový investiční zákon.

Senátní delegace dále navštívila závod na zpracování přírodního kamene firmy Nassar Stone. Ta byla založena již v roce 1973, kromě podniku v Betlémě vlastní výrobní závody v Jordánsku a Ománu, a vyváží stavební materiály na bázi přírodního kamene do celého světa. Jedná se zároveň o jednoho z největších palestinských vývozců, stavební a obkladový kámen totiž představuje nejvýznamnější položku palestinského exportu.

Galerie


senátní delegace