česky  english 

rozšířené vyhledávání
varovani_symbol
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu do Palestiny a změny v možnostech cestování z ČR

Níže naleznete aktuální informace ohledně cestování do Palestiny v souvislosti s COVID-19. Individuální cesty za účelem turistiky nadále nejsou možné.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Pro vstup na Palestinská území ze třetích zemí platí stejná pravidla jako pro vstup do Izraele. Palestinští občané mohou na území Západního břehu Jordánu vstoupit z Jordánska přes hraniční přechod Allenby/King Hussein Bridge bez nutnosti žádat předem o povolení, cizinci musí, stejně jako v případě příletu na letiště Ben Gurion International, předem požádat o izraelské povolení ke vstupu do země.

V případě příjezdu z Jordánska je třeba mít negativní test max. 72 hodin před příjezdem, další test je třeba absolvovat na hranicích. V případě negativního testu není na území Západního břehu Jordánu nutná karanténa.

Vstup z Izraele na území Západního břehu je možný bez dalších specifických opatření. Vstup do Gazy je omezen na zaměstnance mezinárodních organizací a diplomatických misí,  humanitární pracovníky a novináře, je třeba získat povolení předem.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letecká doprava do Izraele není omezena. Společnost Smarwings obnovila přímé lety mezi ČR a Izraelem. Doprava z letiště na Palestinská území funguje standardním způsobem (tj. obvykle přes Jeruzalém).

Hraniční přechod Allenby/King Hussein Bridge je otevřen denně od neděle do čtvrtka od 8 do 16 hodin, v pátky a soboty od 7 do 15 hodin. Doporučuje se dorazit alespoň dvě hodiny před uzavřením přechodu.

Vnitrostátní doprava funguje zcela standardně.

3. OPATŘENÍ

V Palestině platí od 5. 3. 2020 nouzový stav, který je pravidelně prodlužován o 30 dní (v tuto chvíli platí do 2. 8. 2021). Většina protiepidemických opatření byla v průběhu května zrušena, v platnosti zůstává nutnost dodržování hygienických opatření, tj. povinné nošení masek a rukavic na veřejnosti, a dodržování sociální distance. V případě zhoršení situace mohou být opatření znovu zavedena, a to i lokálně – o dodatečných opatřeních mohou rozhodovat jednotlivé guvernoráty.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví (dostupné pouze v arabštině)

SÚ Ramalláh

5. NÁVRAT DO ČR

Palestina spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva). Více informací o povinnostech při návratu naleznete zde

Testování v Palestině provádějí jak státní zařízení, tak soukromé laboratoře. Konkrétní informace o zdravotnických zařízeních lze získat telefonicky od ředitelství zdravotnictví jednotlivých guvernorátů – seznam kontaktů je k nalezení na stránkách ministerstva zdravotnictví zde (dostupné pouze v arabštině).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD a v případě nouzové situace kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad ČR.


Cestovní doporučení a varování vydávaná MZV ČR vycházejí z informací, které má MZV ČR k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. MZV ČR nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. 
Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce.
Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoli změnit bez informování MZV ČR. MZV ČR proto doporučuje před cestou případně kontaktovat příslušnou diplomatickou nebo konzulární misi cílové země.
MZV ČR důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí.