česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diskuze s Heather Grabbe o výzvách nové Evropské komise

V pondělí 15. října se na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu uskutečnilo další setkání Češek pracujících v evropských institucích. Tentokrát byly na tuto „networkovací“ akci pozvány i slovenské kolegyně.

Po květnových evropských volbách proběhla výměna na postech komisařů a komisařek a s politoložkou Heather Grabbe, ředitelkou think-thanku Open Society European Policy Institute, se debatovaly nové kontury této nové Komise, co se od ní dá očekávat a jaké bude další směřování a vývoj Evropy.

Heather Grabbe se zaměřuje na propojení a interakci mezi politikou a společností. V roce 2017 ji deník Politico zařadil na 5. místo žebříčku „Ženy, které mají vliv a utváří Brusel.“

V úvodu setkání připomněla ředitelka pro rovnost a občanství z GŘ pro spravedlnost a spotřebitele Irena Moozová poslání sítě Češek pracujících v EU institucích: vzájemně se inspirovat a vyměňovat si osobní a profesní zkušenosti. Zdůraznila také zájem  nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen  o téma rovných příležitostí pro ženy a muže a o opatření vedoucí  k rovnému zastoupení na vedoucích postech v této instituci.

Heather Grabbe vyzdvihnula, jak důležitá byla spolupráce s nově příchozími do Komise po rozšíření v roce 2004, jak noví kolegové a kolegyně přicházeli s čerstvými nápady a chutí měnit zaběhlý řád věcí. Do budoucna doufá, že nová Komise bude otevřená, méně centralizovaná a využije energii vycházející z neformálních networků a skupin uvnitř instituce.