česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak začala druhá světová válka v Belgii

Kdy: 10.05.2012, Kde: Eben Emael, Belgie

Před 72 lety zaútočilo nacistické Německo na belgickou pevnost Eben Emael, klíčový bod obrany celé země.

Byla to taková podivná válka v roce 1940. Od okamžiku, kdy Německo napadlo na začátku září 1939 Polsko a Francie a Británie jako věrní spojenci vyhlásili Německu válku, se na západní frontě nic zásadního nedělo. Vojenská aktivita na obou stranách se omezovala jen na pozorovací lety, tu a tam došlo občasné střelbě. Morálka vojáků upadala, zejména na francouzské straně fronty. Služba na frontě se stala každodenní nezajímavou rutinou.

Poklidný čas narušil až 9. dubna německý útok a následné pak obsazení Dánska a Norska. Ale i potom zůstával podivný klid na obou stranách hlavní fronty, i když Spojenci (Británie, Francie, Belgie) již od ledna 1940 měli k dispozici určitou verzi plánu německého útoku na Západě. O to horší bylo pak procitnutí 10. května 1940.

Začátek invaze

Německou invazi 10. 5. 1940 zahájily neuvěřitelné úspěchy na pravém křídle, jež vedlo akce proti klíčovým bodům obrany neutrálního Nizozemska a Belgie. Tyto údery, jejichž čelo tvořily vzdušné výsadkové jednotky, tak na sebe soustředily pozornost spojenců o odvedly ji na několik dnů od hlavního náporu, který směřoval k srdci Francie středem země, kopcovitou a zalesněnou ardenskou krajinou. Rozhodující jednání začalo však 13. května, kdy se Němci vyvalili z Arden a u Sedanu překročili řeku Meuse.

Zpět ale do Belgie, kde invaze měla dramatický začátek. Klíčovým okamžikem byl útok na tři mosty přes Albertův kanál na belgicko-holandské hranici a útok na pevnost Eben Emael. Byla to nejmodernější pevnost v Belgii, která vznikla jako trpká zkušenost z 1. světové války. Byla umístěna na strategické pozici a svými děly střežila přechody přes Albertův kanál.

Pokud by německé útoky na Nizozemsko a Belgii nebyly přesně koordinovány, byli by belgičtí obránci upozorněni příliš brzy, vyhodili by klíčové mosty přes kanál a celá pevnost by začala účinně bojovat. Proto Němci vsadili vše novou taktickou zbraň, a to na noční útok výsadkářů a výsadkářů převážených kluzáky na klíčové body obrany. Mosty u Veldwezelt, Vroenhoven a u Kanne byly chráněny posádkami obránců a byly připraveny ke zničení.

Pevnost Eben Emael byla řešena tak, aby odolala každému do té doby známému útoku. Jediné slabé místo byla možnost, že by nepřítel obsadil střechu pevnosti a odtud rozvíjel útok proti pevnosti. S tím ale nikdo nepočítal. To bohužel potvrzuje rčení, že generálové se připravují vždy na válku minulou.

Této slabiny totiž využila jednotka 85 parašutistů pod velením nadporučíka Witziga, která přistála na kluzácích na střeše pevnosti, přemohla protivzdušnou obranu a pomocí speciálních výbušných kumulativních náloží a plamenometů vyhodila do povětří pozorovací zvony a některé střílny. Poté se začala probojovávat dovnitř pevnosti. Celý den držela v šachu posádku pevnosti, která činila cca 1200 mužů, přežila i palbu jiných belgických pevnůstek na střechu vlastní pevnosti až do okamžiku, než se k pevnosti probila pozemní německá vojska.

Stejným způsobem a překvapivě pomocí kluzáků a výsadkářů byly obsazeny ony dva ze tří klíčových mostů, pouze most u Kanne byl včas zničen obránci. Útok do Belgie mohl začít. Belgie pak za 18 dní kapitulovala, narozdíl od 1. světové války, kdy se belgická armáda bránila celou válku. Horší tragédií byl však ústup britského expedičního sboru zpět do Anglie a kapitulace Francie 22. června 1940. Válka na Západě v tu chvíli prakticky skončila..

Závěry

Jaká z toho plynula v té době ponaučení? Pevnosti už nejsou schopny zabránit v moderní válce odvážnému útoku a během několika hodin se obrovské nainvestované prostředky obrátí vniveč, mobilní a rychlé tankové jednotky jsou rozhodnujícím prostředkem války a vznikla úplně nová zbraň – výsadkové vojsko, jehož výhody zúročili Spojenci při vylodění v Evropě v roce 1944 při operacích Dne D a koneckonců i v operaci Market Garden v Holandsku.  

Pokud budete mít čas a chuť za horkého letního dne zažít příjemné ochlazení, zajeďte se podívat do pevnosti (N50.79755˚ a E5.67899˚). Pak teprve si uvědomíte, že se v Evropě už celá desetiletí nebojuje a z bývalých nepřátel jsou, když ne přátelé, tak alespoň partneři.

Autor: Petr Kos, Stálé zastoupení ČR při EU

 

Literatura:

Liddell Hart - Dějiny druhé světové války (2000)

 

Fotografie:

Ve fotogalerii jsou zařazeny snímky z dobové německé propagandistické publikace k válce na Západě včetně fotografií dobyvatelů Eben Emael a hrůz letecké války, do té doby nepoznaných. Druhá část zachycuje pevnost Eben Emael v současné době a její vybavení, které i po tolika letech vzbuzuje zasloužený obdiv.

 

galerie


Eben_Emael_120510