česky  english 

rozšířené vyhledávání
v4_round_table_key_challenges_of_the_4
Foto: SZ EU Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulatý stůl V4 k automobilovému průmyslu

Stálé zastoupení ČR při EU hostilo 2. prosince 2014 Kulatý stůl zemí Visegrádské skupiny k automobilovému průmyslu. V České republice, Maďarsku, Posku a na Slovensku se vyrábí přibližně pětina produkce osobních automobilů v celé Evropské unie. Česká republika v této skupině vede, v rámci EU jí patří 5. místo.
 

Hlavním hostem večera byl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Ve svém příspěvku zdůraznil význam automobilového průmyslu pro EU a zaměřil se na výzvy tohoto sektoru v následujících deseti letech. Mimo technologického pokroku zmínil komisař Ševčovič také společenské změny – změny v chování budoucích uživatelů motorových vozidel. Pro doplnění automobilový průmysl včetně návazných odvětví zaměstnává v zemích EU téměř 13 milionů osob.

Dopady na automobilový průmysl má dle Ševčoviče rovněž obchodní politika či investice do výzkumu, vývoje a inovací a do infrastruktury (energetické, digitální, pro alternativní paliva atd.). V této souvislosti komisař představil návrh Evropské komise investiční balíček ve výši 315 mld. €.

Ve dvou diskusních panelech pak vystoupili zástupci Evropské komise (DG MOVE a DG ENTR), Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) a rovněž národních asociací automobilového průmyslu.

První panel se zaměřil především na téma inteligentní regulace, ať už v oblasti bezpečnosti, klimatické či obecně environmentální. Dále se hovořilo o inovacích v dopravních systémech, městské mobilitě a infrastruktuře pro alternativní paliva.

Iniciativa CARS 2020 by měla v budoucnu dále pokračovat, v příštím roce by komisařka Bienkowska měla přijít s novým návrhem v této oblasti.
V druhém panelu pak šéfové asociací zmínili pozitivní znaky oživení v automobilovém průmyslu a dále výzvy pro tento sektor v zemích Visegrádské čtyřky: vzdělanou pracovní sílu, potřebu pobídek pro obnovu vozového parku či využívání alternativních paliv, regulaci a vývoj na trzích třetích zemí.

Galerie


Kulatý stůl V4 k automobilovému průmyslu