česky  english 

rozšířené vyhledávání
sekondovani_narodni_experti_na_stalem_1
Foto: SZ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Národní experti debatovali na Stálém zastoupení

Na Stálém Zastoupení ČR při EU proběhlo 14. ledna 2014 další setkání tzv. sekondovaných národních expertů ČR, kteří působí v institucích EU. ČR tyto experty vysílá a spolufinancuje.

Na dvě desítky českých národních expertů přivítal již podruhé na Stálém zastoupení ČR v Bruselu velvyslanec Martin Povejšil. Společně se zástupcem Jakubem Dürrem, a velvyslaneckým radou Radkem Machů diskutovali s experty o jejich aktuálním působení v institucích EU a o možnostech jak lépe využít jejich potenciál také pro Českou republiku či naopak pomoci jejich působení v institucích. „Velký dík patří Vám všem především za výbornou práci, kterou odvádíte.“ vyslovil slova uznání na adresu českých expertů velvyslanec Povejšil. Ocenil rovněž jejich spolupráci jak se Stálým Zastoupením ČR při EU tak s domácími resorty nebo úřady, které experty do Bruselu vysílají.  Národní experti, které spolufinancují členské země, hrají v institucích EU nezastupitelnou roli a jejich význam ještě vzroste zejména s ohledem na závazek evropských institucí snížit počet svých stálých zaměstnanců v horizontu 5 let. Tomu věnuje pozornost také ČR. „Je zde patrný pozitivní trend, kdy počet sekondovaných národních expertů z ČR rok od roku roste“ doplnil kladnou bilanci Stálý zástupce ČR při EU Povejšil.

Na Stálém zastoupení ČR v Bruselu se diskutovalo rovněž o aktuální politické situaci v ČR nebo perspektivě přijetí zákona o státní službě, který by mohl přinést systematičtější řešení pro budoucí uplatnění  sekondovaných či vysílaných pracovníků při jejich návratu do ČR.

Pozvání na Stálé zastoupení přijali čeští experti působící například v Evropské službě vnější akce (EEAS), v Generálním ředitelství pro hospodářské a finanční věci (DG ECFIN), pro regionální politiku (DG REGIO), pro vnitřní věci (DG HOME), vzdělávání a kulturu DG EAC nebo ve Výboru regionů a v dalších institucích.

Aktuálně působí v institucích EU 46 českých expertů z toho 27 přímo v Bruselu, 2 v Lucemburku a ostatní v dalších sídelních místech evropských agentur.  Česká zástupkyně Lucie Lekešová je prezidentkou sdružení národních expertů CLENAD, které zahrnuje všechny členské země vysílající své experty do institucí EU.

  • Sdružení sekondovyných národních expertů členských zemí CLENAD

 

Galerie


Národní experti na Stálém zastoupení ČR při EU