česky  english 

rozšířené vyhledávání
dsc_6086_2777855199_o
Foto: Archiv KPR, foto: Hana Brožková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Zeman se setkal s „unijními“ Čechy

Prezident České republiky Miloš Zeman absolvoval 18. a 19. září 2013 první pracovní návštěvu institucí EU. Na okraj bruselských jednání se také setkal s Čechy pracujícími pro Evropskou unii.

Na půdě Stálého zastoupení ČR při EU debatoval Miloš Zeman s vybranými českými zástupci unijních institucí o aktuálních otázkách evropské integrace a také o českých národních zájmech. Ve svém úvodním vystoupení prezident uvedl: „Nepokládám ty občany České republiky, kteří pracují v EU, za cizorodé těleso, nýbrž za někoho s kým máme spolupracovat.“ V souvislosti s národními zájmy připomněl pozvaným hostům: „Vím, že vám příslušná pravidla hry ukládají jistou formu neutrality a naprosto to respektuji, na druhé straně se nikdo z nás nemůže odříznout od spojení se svoji zemí.“

Pozvání na setkání s českou hlavou státu přijali například Marek Mora, vedoucí kanceláře Generálního sekretariátu Rady EU, Jana Katarina Lolič Šindelková, zástupkyně vedoucího kabinetu komisaře Füleho, Petr Blížkovský, ředitel Generálního ředitelství pro zemědělství Rady EU, Ladislav Miko, zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise, Eva Kružíková, vedoucí poradkyně Právní služby Evropské komise nebo Irena Pelikánová, soudkyně Tribunálu Soudního dvora Evropské unie.

Setkání s prezidentem republiky navázalo na předchozí akce Stálého zastoupení ČR při EU, které jsou věnovány Čechům pracujícím v institucích EU, resp. neformálnímu dialogu s politickou reprezentací ČR.

Galerie


Prezident Zeman na setkání s Čechy pracujícími pro EU