česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání národních expertů na Stálém zastoupení

Ve čtvrtek 4. dubna se na Stálém zastoupení setkali čeští úředníci. Část z nich působí v Bruselu v roli diplomatů na Stálém zastoupení a ostatní jako vyslaní experti v institucích EU. Jednalo se o follow-up z loňského listopadu, kdy se uskutečnilo setkání se všemi velvyslanci Stálého zastoupení.

V rámci Strategie podpory Čechů v institucích EU jsou dočasně vysíláni národní experti do jednotlivých institucí EU, převážně do Evropské komise. Vyslaní národní experti působí v mezinárodních organizacích, agenturách a v Evropské službě pro vnější činnost, včetně jejích delegací ve třetích zemích a při mezinárodních organizacích.

Úvodního slova se ujal Jaroslav Zajíček, velvyslanec a stálý představitel ČR ve výboru COREPER I a zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU. Zmínil aktuální témata jako Brexit a vyzdvihl přípravy na české předsednictví v Radě Evropské Unie v roce 2022, které je, viděno "bruselskou" optikou, již „za rohem“.

Velvyslanec Zajíček osobně přivítal čtyři nové národní experty a rovněž je představil ostatním přítomným. Kolegové a kolegyně z Ministerstva pro místní rozvoj, zemědělství, průmyslu a obchodu a vnitra nastoupili v prvních třech měsících tohoto roku a adaptují se na život v Bruselu a Lucemburku.

Setkání bylo vhodnou příležitostí jak navázat nebo prohloubit kontakty napříč generálními ředitelstvími institucí EU a lépe poznat úředníky české státní správy pracující v Bruselu a v Lucemburku.