česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání českých stážistů v Bruselu s pracovníky Stálého zastoupení

Ve středu 13. března 2019 uspořádalo Stálé zastoupení ČR při EU další setkání českých stážistů v Bruselu s diplomaty Stálého zastoupení. Setkání bylo vhodnou a praktickou příležitostí, jak se na začátku pobytu seznámit, sdílet své první dojmy i vyměnit si kontakty a dosavadní zkušenosti. Představit své portfolio a agendy přišli také pracovníci Stálého zastoupení.

V úvodu představil úlohu Stálého zastoupení a informoval o přípravách na blížící se české předsednictví v Radě EU v roce 2022 zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU Lukáš Kruncl. Kolegyně Linda Messias ze Stálého zastoupení přiblížila Strategii podpory Čechů v institucích EU a informovala o připravovaných akcích ze strany Stálého zastoupení a dalších partnerských organizací.

Setkávání a networking je důležitou součástí bruselského prostředí a stážisté plně využili tuto příležitost k získání potřebných informací, rozšíření kontaktů a sdílení nezbytných zkušeností. Přítomným byly podány také informace o praktických seminářích na EPSO testy, které pořádá DA MZV.

Setkání se zúčastnili dva kolegové z české státní správy, kteří absolvují desetidenní stáž Erasmus for Officials. Na závěr této stáže mají možnost si naplno vyzkoušet práci úředníků v Generálním ředitelství pro regionální a městskou politiku (DG REGIO). Dále mezi nás přišli čtyři stážisté NEPT.  Ti pracují v české státní správě a v Bruselu působí 3-5 měsíců jako národní experti v Evropské komisi. Nejvíce stážistů bylo z unijních institucí – z Evropské komise, Evropského výboru regionů a Evropského hospodářského a sociálního výboru. Na jarní běh stáže Evropské komise „Blue Book“ bylo přijato 17 Čechů. Většina je přidělených do Bruselu, tři jsou v Lucemburku, jeden v Bratislavě a také v Praze. Skupina mladých lidí byla doplněna stážisty Stálého zastoupení a zastupitelského úřadu ČR v Belgii.