česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance Dürra s českými národními experty

V pátek 11. října 2019 proběhlo v prostorách Stálého zastoupení každoroční setkání velvyslance a stálého představitele ČR ve výboru COREPER II Jakuba Dürra s dvacítkou českých národních expertů. Od loňského přijetí (15. 11. 2018) na úrovni velvyslance přibylo v Bruselu několik pracovníků státní správy na klíčových generálních ředitelstvích, např. v Generálním ředitelství pro energetiku. V uplynulém roce se podařilo historicky první vyslání vědecké pracovnice Univerzity Karlovy do evropské agentury ERCEA (Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum), která uspěla v konkurenci vědců z ostatních členských států. Za velký úspěch považujeme také vyslání úředníka Ministerstva pro místní rozvoj do Výboru regionů a úspěšně završená výběrová řízení zaměstnanců Energetického regulačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

S ohledem na nadcházející české předsednictví v Radě Evropské Unie v roce 2022 je potřeba soustavně a systematicky navazovat kontakty napříč institucemi EU a prohlubovat znalosti ve všech projednávaných agendách, zejm. těch prioritních pro ČR. V rámci Strategie podpory Čechů v institucích EU jsou dočasně vysíláni národní experti do jednotlivých institucí EU, převážně do Evropské komise. Několik českých expertů působí také v mezinárodních organizacích, agenturách a v Evropské službě pro vnější činnost, včetně jejích delegací ve třetích zemích a při mezinárodních organizacích.

Ranního setkání se tentokrát zúčastnili experti z Ministerstva financí, vnitra, průmyslu a obchodu, životního prostředí, obrany, zemědělství, zahraničních věcí, a dále také odborní pracovníci Úřadu vlády, Energetického regulačního úřadu, Generálního ředitelství cel a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Během otevřené diskuze úředníci hovořili o pracovních a životních podmínkách v Belgii a České republice, propojování na lince Praha-Brusel a zintenzívnění spolupráce s jednotlivými vysílajícími úřady a útvary. Došlo i na stručné představení expertní agendy, konkrétně šlo např. o státní podporu pro životní prostředí a energetiku, ochranu půdy, chemickou analýzu potravin, veterinární léčiva, analýzu trhu s elektřinou a systém přirovnaný k evropskému cestovnímu povolení ESTA.

Národní experti přináší Evropské Unii své poznatky a zkušenosti s otázkami, které spadají do jejich odbornosti. Jejich pracovní zkušenosti v evropských strukturách jsou zároveň důležitou součástí profesního rozvoje a po všech stránkách neocenitelnou zkušeností. Zpět do České republiky přinášejí cenné zkušenosti a vědomosti o fungování EU a zdatně pomáhají např. s implementací evropské legislativy.


Věděli jste, co musí vyslaní národní experti (seconded national experts, dále jen „SNEs“) splňovat?
 
Musí být před vysláním zaměstnáni u vysílající organizace minimálně 12 měsíců a musí jejími zaměstnanci zůstat i po dobu svého působení v instituci EU. Pro kvalifikaci na pozici SNEs musí kandidáti splňovat také požadavek minimálně tříleté praxe na příslušné úrovni, a musí rovněž prokázat důkladnou znalost jednoho jazyka Společenství a dostatečnou znalost jiného jazyka Společenství v rozsahu nutném pro výkon daných povinností.
 
Věděli jste, že veškeré práva a povinnosti SNEs jsou uvedena v
rozhodnutí Evropské komise C (2008) 6866 z 12. 11. 2008 ?

 

 

Sledujte nás také na twitteru.

přílohy

C_2008_6866_cestina 242 KB PDF (Acrobat dokument) 11.7.2012