česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví Francie v Praze
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu uspořádalo snídani s obránci lidských práv

Snídani s názvem „Proč obránci lidských práv potřebují politickou pozornost?“ hostila dne 15. 12. 2020 velvyslankyně a stálá představitelka ČR v Politickém a bezpečnostním výboru paní Jitka Látal Znamenáčková. S úvodním projevem vystoupil zvláštní představitel EU pro lidská práva Eamon Gilmore (EUSR), následovaly osobní výpovědi čtyř obránců lidských práv.

Diskutována byla např. lidskoprávní situace v řadě zemí světa včetně Venezuely, Kuby, Egypta či Kyrgyzstánu. Jednání se účastnili velvyslanci v Politickém a bezpečnostním výboru a další diplomaté členských států EU.
 
Koncept setkání, které se uskutečnilo formou videokonference, vychází ze setkání prezidenta Mitterranda s československými disidenty, které proběhlo právě formou snídaně v prosinci roku 1988. Disidenti, mezi nimiž byl i pozdější prezident Václav Havel, setkání oceňovali jakožto užitečné vyjádření podpory.

Podobná setkání s obránci lidských práv pořádá ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a zastupitelské úřady ČR od roku 2008 v Praze i po celém světě u příležitosti dne lidských práv.