česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studentský vlak do Evropy v Bruselu

Brusel 27. dubna 2009 – V budově Evropského parlamentu v Bruselu dnes prezentovali studenti 24 středních škol funkční model vlaku, který včetně lokomotivy sami navrhli na počítači a vyrobili. Do projektu podporovaného vzdělávacím programem Evropské unie Comenius se za Českou republika zapojila také střední škola ISŠ-COP z Brna. Studenti navrhli součástky a vyrobili model vlaku, který symbolicky představuje účastnické země. Spojením jednotlivých vagónů se vytvořil "Vlak do Evropy", který je tažen funkčním modelem lokomotivy.

„Brněnští studenti obstáli na jedničku,“ uvedla Milena Vicenová, stálá představitelka ČR při Evropské unii. „Česká republika a Evropa potřebuje mladé lidi, kteří dovedou své znalosti využít prakticky. Projekt v sobě spojuje prvky mezinárodní spolupráce, rozvoje znalostí a zručnosti, které jsou nezbytné pro ekonomiku a společnost jednadvacátého století.“

„Vítám každý projekt, který kromě odborného základu přináší i přidanou hodnotu. U Vlaku do Evropy je to konkrétní evropská spolupráce, prohloubení jazykových kompetencí a studentská mobilita. Jsem potěšen, že mohu být v Evropském parlamentu při slavnostním představení tak úspěšné spolupráce,“ řekl náměstek ministra pro evropské záležitosti Jakub Dürr, který prezentaci v Bruselu zahájil.

Historizující model vagónu vytvořený českými studenty je vyroben v kombinaci dřeva, kovu a umělé hmoty. Studenti do něj umístili soudek s českými pivem. Projekt byl zahájen prvním setkáním studentů v prosinci 2007 ve francouzském městě Albi, následovala setkání v italské Ivrei, španělské Barceloně, německém Bad Kreuznachu a belgickém Geelu.

Kontakt:
Jan Vytopil, mluvčí stálého zastoupení, +32 476 330 252.
Věra Benediktová, profesorka ISŠ-COP Brno, +420 603 319 007.
Tomáš Bouška, tiskový mluvčí MŠMT pro CZ PRES, tel. +420 257 193 426

Foto: Vlak do Evropy; pramen: Stálé zastoupení ČR při EU.