česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí 17. listopadu na Stálém zastoupení

V pátek 16. listopadu ve večerních hodinách si zaměstnanci Stálého zastoupení a jejich rodiny, stejně jako řada dalších Čechů žijících v Bruselu, připomenuli blížící se státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii. Toto významné datum v českých dějinách se váže k událostem z let 1939 a 1989.


 

V prvním případě jde o připomenutí událostí z listopadu 1939, kdy byly české vysoké školy uzavřeny nacisty krátce po pohřbu studenta Jana Opletala, který byl vůdčí postavou studentského odporu proti německé okupaci.

V současných českých dějinách pak 17. listopad  1989 symbolizuje Sametovou revoluci, která byla vyvrcholením studentských protestů na Národní třídě v Praze, které byly represivní komunistickou mocí brutálně potlačeny. Násilí, kterého se totalitní režim dopustil na bezbranných studentech, způsobilo masové protesty a demonstrace široké veřejnosti v celém tehdejším Československu, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu a dlouho očekávanému návratu demokracie do našich zemí.

Dnešní připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii zahájil symbolickým zapálením svíčky velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr společně s českou eurokomisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věrou Jourovou.

 

Galerie


pripomenuti_17_listopadu_Brusel_2018