česky  english 

rozšířené vyhledávání
cena_een
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český úspěch na předávání cen EEN

Dne 23. září 2014 proběhlo v bruselské knihovně Solvay udílení cen Enterprise Europe Network (EEN). Česká republika zaznamenala při prvním ročníku významné úspěchy.

Během slavnostního večera byly oceněny projekty malých a středních podniků, které využily potenciál jednotného evropského trhu pro rozvoj svého podnikání za asistence EEN, evropské sítě pro propojování firem.

Ocenění, které získaly firmy z Česka, Velké Británie, Německa, Španělska, Maďarska a Řecka se udělovala ve třech kategoriích:

  • „nové trhy“ - nalezení partnera z jiného členského státu EU za pomoci EEN
  • „nový úspěch“ - úspěšné využití poradenských služeb EEN
  • „nové horizonty“ - využití misí a networkingových akcí pořádaných EEN

V první kategorii „nové trhy“ zvítězil projekt spolupráce britského designéra Jima Rokose s českou sklárnou Novosad & syn z Harrachova Producing glass with class. Britská společnost hledala skláře, který by byl schopen vyrobit jejich speciální vázu ve vysoké kvalitě a na základě zvláštních technických požadavků. Podařilo se rovněž snížit výrobní náklady. Spolupráce obou firem pokračuje i nadále. Za své služby byli rovněž oceněni partneři EEN z Velké Británie a České republiky konkrétně Technologické centrum Akademie věd ČR.

Enterprise Europe Network (EEN) je síť pro podporu podnikání, financována z programu EU, která spojuje cca 600 partnerů z více jak 50 zemí v rámci EU i třetích zemí. V současné době je financována z programu CIP od roku 2015 pak bude nahrazena programem COSME. ČR konkrétně Ministerstvo průmyslu a obchodu se podílí na spolufinancování programů. V ČR má EEN 11 partnerů na které se mohou české firmy obracet. Hlavním koordinátorem je Technologické centrum Akademie věd ČR.