česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijatá legislativa

EUR-Lex poskytuje přímý bezplatný přístup k právním předpisům Evropské unie a jiným dokumentům, které se považují za veřejné. Internetové stránky EUR-Lex jsou k dispozici ve 23 úředních jazycích EU.

 

Komitologií je zjednodušeně označováno přijímání prováděcích předpisů na úrovni EU. Začíná přijetím sekundárního aktu, ve kterém udělí zákonodárce Evropské komisi mandát upravit řadu konkrétnějších otázek prováděcími (komitologickými) předpisy. Přijetím Lisabonské smlouvy byl změněn také komitologický systém, čl. 290 SFEU upravuje akty v přenesené pravomoci a čl. 291 SFEU akty prováděcí.

 

oblasti služeb obecného zájmu včetně sociálních služeb obecného zájmu se mohou podnikatelé obrátit na Evropskou komisi s dotazy na právní úpravu této oblasti v EU. Podnikatelé mohou zaslat dotaz elektronicky (v angličtině, němčině nebo francoužštině) a to vyplněním tohoto formuláře.

Podnikatelé se také mohou seznámit s otázkami předchozích tazatelů a odpověďmi Evropské komise na ně.

 

Obdobnou službu poskytuje i Generální ředitelství Vnitřní trh a služby. Na jeho webové stránce je možné přímo položit dotaz nebo nalézt otázky a odpovědi k několika legislativním aktům, které byly v nedávné době připraveny Evropskou komisí v oblasti vnitřního trhu.