česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finanční mechanismus EHP/Norsko (tzv. norské fondy)

Prostřednictvím Finančních mechanismů EHP a Norska (tzv. norských fondů) přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce a kontaktů s patnácti státy ve střední a jižní Evropě.

V letech 2004-2009 byly v České republice formou těchto projektů podpořeny projekty za 104,6 mil. eur, které se soustředily převážně na uchování kulturního dědictví, podporu zdravotnictví a rozvoj lidských zdrojů.

V období 2009-2014 obdrží Česká republika od dárcovských států 131,8 mil. eur. Podpora je určena na projekty rozvoje a spolupráce neziskových organizací, výzkumných institucí a subjektů veřejného i soukromého sektoru. Mezi prioritní programové oblasti patří zdravotnictví, věda a výzkum, životní prostředí a děti a mladiství. Oblastmi podpory jsou také rozvoj občanské společnosti, prosazování rovnosti žen a mužů, sociální začlenění a ochrana kulturního a přírodního dědictví.

Otevřené výzvy budou vyhlašovány zprostředkovatelem příslušného programu až po schválení jednotlivých programů dozorskými státy, tedy nejdříve od poloviny roku 2012. Zprostředkovatelem pro většinu programů je Ministerstvo financí ČR, které je zároveň Národním kontaktním místem pro Finanční mechanismy EHP a Norska v České republice.

Informace a novinky lze sledovat na www.eeagrants.cz. Konkrétnější dotazy mohou směřovat od února 2012 na adresu czp@mfcr.cz.

Další užitečné odkazy: