česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Debata o krizovém řízení v bankovním sektoru nabírá na síle

Kdy: 19.03.2010, Kde: Brusel

Výsledek diskuse bude mít dopad na velké banky i drobné střadatele.

Význam tématu přeshraničního krizového řízení v bankovním sektoru podtrhly v posledních týdnech hned dvě důležité události. V Evropském parlamentu proběhlo v úterý 16. března 2010 veřejné slyšení poslanců výboru pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON). A v pátek 19. března svolala Evropská komise k této problematice konferenci.

Slyšení v Evropském parlamentu zorganizovala portugalská europoslankyně Elisa Ferreira, která na téma přeshraničního krizového řízení v bankovním sektoru připravuje zprávu výboru ECON. K diskusi byli přizváni i zástupci finančního dohledu, velkých bank a akademické sféry. V jejich zájmu se ocitly systémově důležité instituce, výhody a nevýhody evropského a národního přístupu a faktor takzvaného morálního hazardu.

Účastníci se shodli, že bankovní systém v EU a možnosti jeho krizového řízení jsou velmi komplikované, ale že by bylo velkou chybou vzdát se jednotného trhu a začít budovat národní bariéry. Návrh na evropský systém finančního dohledu je pozitivní a je třeba jej využít pro lepší fungování přeshraničních bankovních skupin. Určitá míra rizika je pro bankovní sektor přínosem a musí být v systému zachována. Problém však nastává při přílišné koncentraci rizika. Proto se zvažuje, že by byly předem určeny tzv. systémově důležité finanční instituce (instituce, které mohou v případě potíží přinést nerovnováhu celému finančnímu sektoru) a ty by pak podléhaly zvláštním pravidlům.

K možnosti vzniku evropského fondu, který Evropský parlament navrhuje pro případ pomoci problémovým bankám, vyjádřili hosté značnou skepsi. Fond EU by podle nich přinesl vysoké riziko „morálního hazardu“, protože by se na něj obracelo velké množství institucí. Z tohoto důvodu je proto lépe nechat fungovat více fondů v různých zemích. Navíc pokud by banky nesly jeho náklady, doplatili by na to klienti bank zvýšením ceny.

Koncem týdne se těmito i dalšími otázkami zabývala i konference na vysoké úrovni pořádaná Evropskou komisí. Účastnili se jí zástupci národních vlád i parlamentů, akademické obce, finančního průmyslu, ale i odborových a spotřebitelských organizací. Mezi přednášejícími byli například šéf Mezinárodního měnového fondu  Dominique Strauss-Kahn nebo guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

EK ke krizovému řízení vydala v říjnu 2009 své sdělení. Na základě probíhající odborné diskuse hodlá Komise i nadále analyzovat možnosti krizového řízení a připravovat možné legislativní návrhy. Tato významná problematika se týká nejen fungování velkých bank, ale i ochrany drobných střadatelů.

Foto: Evropská komise