česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání o nových pravidlech pro alternativní investiční fondy jsou ve finiši

Kdy: 19.10.2010, Kde: Lucemburk

Na novém předpisu se shodly členské státy EU. Zbývá souhlas Evropského parlamentu.

Belgické předsednictví v Radě EU slaví úspěch. Ministři financí členských států totiž na Radě pro hospodářské a finanční otázky 19. října 2010 v Lucemburku schválili text směrnice o správcích alternativních investičních fondů

Po osmnáctiměsíčním vyjednávání o textu směrnice o (nejen) hedgeových fondech je tedy evropská sedmadvacítka ve finiši. Ministři diskutovali zejména o podmínkách podnikání manažerů a fondů přicházejících ze zemí mimo EU, kde se dlouho nedařilo najít kompromis mezi ochranářským přístupem Francie a liberálnějšími postoji Velké Británie. Za otevřenější Evropu bojovala i Česká republika – jde totiž o příležitosti pro české investory, zejména penzijní fondy.

Schválené řešení spočívá v postupném zavedení tzv. jednotného evropského pasu pro správce fondů ze třetích zemí, pravděpodobně v roce 2015, a ukončení jejich možnosti podnikat v rámci jednotlivých členských států podle národních pravidel o tři roky později. Tento koncept není z pohledu České republiky optimální, neboť nastavení podmínek pro získání zmíněného jednotného pasu je dosti přísné, zejména vezmeme-li v potaz to, že směrnice se týká pouze profesionálních investorů, kteří nevyžadují takovou úroveň ochrany. Schválený text však obsahuje řadu tzv. revizních klauzulí, které zajišťují provedení potřebných změn poté, co se nový systém ukáže v praxi.

Belgickému předsednictví se tedy podařilo najít křehký kompromis a má nyní mandát pro závěrečnou fázi jednání s Evropským parlamentem. Ten by měl konečné znění směrnice potvrdit v plenárním hlasování v první polovině listopadu. Dvouletá lhůta pro zavedení směrnice do národního práva by pak začala běžet již v lednu 2011. Důležitou motivací k dohodě bylo pro členské státy nadcházející jednání skupiny G20 v Soulu a rovněž pokročilé reformy finanční regulace v USA.

Dalším bodem diskuse byl návrh směrnice o administrativní spolupráci v daňové oblasti. Tu se pravděpodobně podaří uzavřít až na listopadovém ECOFINu, pokud bude nalezena shoda u automatické výměna informací mezi členskými státy. Kompromisu bylo naopak dosaženo u výjimek z režimu DPH pro Německo, Rakousko, Itálii a velkou Británii. Výjimka však bude platná pouze do konce roku  2013 namísto požadovaného termínu 2014.

V rámci přípravy říjnové Evropské rady pokračovala debata o uvalení daní a odvodů na finanční instituce. Ministři odsouhlasili také podklad pro jednání G20 ve dnech 22. a 23. října 2010 v Koreji. Rada ECOFIN dále schválila závěry k efektivitě financování terciárního vzdělávání a závěry ke zhodnocení zkušeností členských zemí s národními fiskálními rámci. 

Českou delegaci na Radě ECOFIN vedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Další informace:

Foto: EK