česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diskuse nad cíli EU ve vzdělávání nabírá na obrátkách

Kdy: 01.06.2010, Kde: Brusel

Strategie Evropa 2020 má podpořit i mobilitu studentů a učitelů.

Debata o roli vzdělávání v nové strategii pro unijního hospodářství Evropa 2020 nabírá na obrátkách. Zapojilo se do ní i regionální zastoupení Bavorska při EU, které v úterý 1. června 2010 uspořádalo setkání několika klíčových hráčů v této oblasti.

Debaty se vedle bavorského ministra pro vzdělávání a předsedy německé konference ministrů pro vzdělávání Ludwiga Spaenleho zúčasnila eurokomisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliou,  předsedkyně příslušného výboru Evropského parlamentu Doris Packová a zástupkyně Výboru regionů Ursula Männleová. Hlavním cílem diskuze bylo zamyslet se nad chystanými cíli strategie Evropa 2020 ve vzdělávání, tedy snížení počtu žáků a studentů, kteří předčasně ukončí studia a zvýšení počtu občanů s vysokoškolským vzděláním.

Diskuzi předcházelo zamyšlení ministra Spaenleho nad suverenitou členských států a jejich územních celků v oblasti vzdělávání. Komisařka Vassiliou blíže představila chystanou iniciativu Mládež v pohybu a ujistila všechny přítomné, že současné programy, jako jsou například Eramus a Comenius, nebudou ztraceny. Nová iniciativa totiž bude stavět na jejich dosavadní úspěších.

Během diskuze byla zejména vyzdvižena úloha učitelů a nezbytnost motivovat k mobilitě právě je. Dalším silným tématem bylo odborné vzdělávání, jež se postupně dostává do hledáčku Evropské komise, která by ráda posílila jeho roli a zlepšila jeho pověst v jednotlivých členských státech.

V závěru se účastníci shodli na stěžejní úloze znalosti alespoň dvou cizích jazyků. Europoslankyně Packová zdůraznila, že jedním z nich by měl být jazyk sousední země. Zavládl i konsensus nad důležitou úlohou znalosti historie, která není v současné době považována za klíčovou dovednost.

Foto: EK