česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU se zaměří na rychlejší internet

Kdy: 20.09.2010, Kde: Brusel

Evropská komise položila na stůl první konkrétní návrhy k naplnění tzv. Digitální agendy.

Rychlý internet by mohl mít na život Evropanů stejně revoluční dopad, jaký měla před více než stoletím železnice. Tvrdí to alespoň Evropská komise, která si vytkla za cíl podpořit zavádění vysokorychlostního širokopásmového připojení v Evropě a tím pomoci oživit evropské hospodářství.

Vysokorychlostní připojení totiž usnadňuje práci doma a na cestách. Umožňuje zavádění nových interaktivních online služeb v různých oblastech včetně vzdělávání a zdravotnictví. Pomáhá rovněž malým a středním podnikům snižovat náklady a zvyšovat jejich konkurenceschopnost.

Proto Komise v pondělí 20. září 2010 zveřejnila takzvaný broadbandový balíček. Ten si klade za cíl především usnadnit rozvoj širokopásmového internetu (broadbandu), ať již mobilního – prostřednictvím harmonizace rádiového spektra - nebo třeba podporou budování optických sítí nové generace. Tento balíček tvoří tři legislativní texty: broadbandová strategie, doporučení k sítím nové generace a návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady k programu politiky rádiového spektra.

Cílem opatření je stimulovat větší veřejné a soukromé investice do rychlých a superrychlých širokopásmových sítí, což obratem zvýší poptávku po službách nabízených prostřednictvím internetu. To by mělo pomoci cyklu hospodářského růstu v EU.

Zvyšování rychlosti a dostupnosti internetu je základním předpokladem pro úspěch Digitální agendy pro Evropu, první z vlajkových lodí plánu pro oživení evropského hospodářství Evropa 2020.

Strategie stanovují v této oblasti ambiciózní cíle – kromě již dříve učiněného závazku umožnit do roku 2013 pro všechny obyvatele EU vysokorychlostí připojení k internetu by se měla rychlost připojení pro všechny do roku 2020 zvýšit nad 30 Mb/s a nejméně polovina evropských domácností by měla mít internetové připojení rychlejší než 100 Mb/s.

V současné době má Evropa celosvětově nejvyšší průměrnou úroveň zavádění širokopásmového připojení (24,8%), ale sítě je třeba dále vyvíjet a zlepšovat. Například pouze 1% Evropanů má přímo doma vysokorychlostní optické připojení k internetu, ve srovnání s 12% Japonců a 15% Jihokorejců.

Další informace:

Foto: EK