česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak pomoci evropskému výzkumu?

Kdy: 13.09.2011 - 30.11.2011, Kde: Brusel

Odborná veřejnost i občané se mohou do 30. listopadu 2011 vyjádřit, kde vidí hlavní překážky pro efektivně fungující Evropský výzkumný prostor.

Evropský výzkum se stále potýká s fragmentací. Stále je prakticky nemožné, aby výzkumní pracovníci obdrželi grant, se kterým by se mohli volně pohybovat po Evropě a vybrat si pracoviště, které nejlépe odpovídá jejich výzkumnému zaměření či zapojit se do jedinečných velkých výzkumných infrastruktur. Výsledky výzkumné práce také často obtížně a pomalu putují na trh, což snižuje konkurenceschopnost Evropy.

Na tyto a mnoho dalších problémových oblastí souvisejících s evropským výzkumem se soustředí veřejná konzultace k rámci Evropského výzkumného prostoru (ERA Framework), kterou Evropská komise zahájila v úterý 13. září 2011. Jejím hlavním cílem je identifikovat zásadní bariéry pro efektivně fungující Evropský výzkumný prostor do roku 2014, jak stanoví jedna z vlajkových iniciativ strategie Evropa 2020 – Inovační unie.

Od ustavení Evropského výzkumného prostoru v roce 2000 byla jak ze strany Komise, tak jednotlivých členských států vytvořena řada nástrojů na zlepšení efektivity evropského výzkumu. Tyto nástroje často nejsou dostatečně propojené na to, aby se vzájemně doplňovaly a zvýšil se tak jejich efekt.

Výzkumné organizace, vysoké školy i jednotliví výzkumní pracovníci nyní mají pomoci Komisi identifikovat přetrvávající slabiny evropského výzkumu i priority, na které by se Evropská unie měla do budoucna zaměřit.

V roce 2012 pak Komise na základě výstupů z této veřejné konzultace navrhne nástroje, které by měly zlepšit partnerství mezi ní a členskými státy, urychlit šíření znalostí v Evropě, zlepšit mobilitu výzkumných pracovníků, otevřít přístup k výzkumným infrastrukturám, zlepšit spolupráci vysokých škol a výzkumných pracovišť s průmyslem a lépe zkoordinovat mezinárodní spolupráci.

Veřejná konzultace potrvá do 30. listopadu 2011 a její výsledky bude Komise prezentovat v lednu 2012.

Další informace: