česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference na Stálém zastoupení se zaměřila na strategii Evropa 2020

Kdy: 03.03.2010, Kde: Brusel

Na české půdě proběhla první diskuse klíčových hráčů k nové strategii pro evropské hospodářství. Debatu o dokumentu, který týž den představila Evropská komise, otevřela velvyslankyně Milena Vicenová.

„Věřím, že strategie Evropa 2020 je pro EU dobrou příležitostí. Má potenciál stát se východiskem ze současné hospodářské recese,“ řekla úvodem semináře Milena Vicenová, stálá představitelka ČR při Evropské unii.

Strategie Evropa 2020 nahradí takzvanou Lisabonskou strategii, jejíž časový horizont vyprší letos. Hlavním cílem dokumentu, který Evropská komise odhalila ve středu 3. března 2010, je navrhnout směřování hospodářství Evropské unie v příštích deseti letech.

Strategie stanovuje na úrovni EU pět konkrétních cílů a navrhuje příslušné kroky, jak k nim dospět:

  1. zvýšení zaměstnanosti o 6%;
  2. zvýšení výdajů na vědu a výzkum na úroveň 3% HDP;
  3. snížení emisí CO2, zvýšení energetické účinnosti a nárůst používání obnovitelných zdrojů o 20%;
  4. snížení počtu nedostudovaných školáků o 10% a zvýšení počtu vysokoškoláků na 40%;
  5. snížení počtu Evropanů žijících pod hranicí chudoby o 20 milionů.

Seminář v den zveřejnění strategie organizovalo Stálé zastoupení ČR při EU společně s Českou podnikatelskou reprezentací při EU – CEBRE a sdružením European Movement International (EMI).

Profesorka Maria Joao Rodriguesová, hlavní autorka původní Lisabonské strategie, popsala strategii Evropa 2020 jako „přitažlivou agendu“, nicméně dodala, že v zájmu udržení důvěryhodnosti EU bude muset být doprovázena „potřebnými politickými a finančními instrumenty“.

Philippe de Buck, generální tajemník asociace zaměstnavatelů BusinessEurope, upozornil na „vědomí naléhavosti” současné ekonomické situace. Prohlásil, že nová Evropská komise by měla být zodpovědná především za čas strávený ve svém úřadu, tedy od nynějška do roku 2014, a stanovit si proto také střednědobou strategii právě na tyto léta.

Seminář zakončil president EMI Pat Cox: „Předseda komise José Barroso připomněl před dvěma týdny šéfům členských států, že chvíle na odvážné iniciativy je právě nyní. Pocit z tohoto semináře mu dává za pravdu“.

Foto: Zbyněk Prokop, Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu

přílohy

Strategie Evropa 2020 1 MB PDF (Acrobat dokument) 4.3.2010