česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí připravili podklady pro vrcholný summit EU

Kdy: 08.06.2010, Kde: Lucemburk

Členské státy pokročily v práci na hospodářské strategii Evropa 2020.

Především přípravě jednání Evropské rady, která se uskuteční 17. června 2010 v Bruselu, se věnovali unijní ministři financí na jednání Rady pro hospodářské a finanční otázky (Ecofin) v úterý 8. června v Lucemburku.

Na jednání hlav států a vlád Evropské unie budou právě ekonomické a finanční otázky v centru pozornosti. Ministři financí se dohodli na společných závěrech ke strategii EU 2020. Připravili pro Evropskou radu zprávu v oblastech reformy finanční regulace, kde byl kladen důraz zejména na nutnost včasného dokončení návrhů nové dohledové architektury. Nový systém by měl fungovat již od 1. ledna 2011, je proto nutno jednat rychle. Dále se zde zmiňují strategie ústupu ze státní podpory finančního sektoru, reforma krizového řízení, regulace finančních derivátů a ratingových agentur.  

Další zpráva adresovaná Evropské radě se týkala ústupových strategií ve fiskálním sektoru, kde ministři ujasnili politické priority omezování angažovanosti veřejných rozpočtů. Konečně budou Evropské radě předloženy podklady pro jednání skupiny G20.

Rada Ecofin rovněž schválila konvergenční zprávy Evropské centrální banky a Evropské komise týkající se Estonska. To tak učinilo zásadní krok na cestě do eurozóny.

Ministři dále přijali nové nařízení, které má být účinným nástrojem na kontrolu statistických dat.

Další informace:

Foto: EK