česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí připravili příspěvek pro summit EU

Kdy: 16.03.2010, Kde: Brusel

Rada Ecofin schválila závěry ke Strategii Evropa 2020, k ústupovým strategiím od státních protikrizových opatření i k financování boje proti změnám klimatu.

V rámci přípravy podkladů pro jarní Evropskou radu, tedy setkání hlav států a vlád EU ve dnech 25. a  26. března 2010, diskutovali unijní ministři financí v úterý 16. března 2010 v Bruselu o strategii Evropa 2020. V přijatých závěrech zdůraznili potřebu strukturálních reforem směřujících k podpoře růstu a pracovních míst.

Základním předpokladem pro úspěšné naplnění Strategie EU 2020, která načrtává vývoj evropského hospodářství na příštích deset let, je podle Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (Ecofin) udržitelnost veřejných financí. Na závěr jednání předseda Evropské rady Herman van Rompuy představil ministrům svou vizi Strategie Evropa 2020.

Ministři rovněž hovořili o ústupu od angažovanosti států v ekonomice, a to jak ve finančním sektoru, tak v oblasti trhu práce a produktového trhu. Krátkodobá podpůrná opatření by měla být nahrazena dlouhodobějšími reformami.

Na programu bylo dále financování opatření v oblasti změny klimatu. Ve všech těchto bodech se shodli na formulaci závěrů Rady, které měly zejména sloužit jako podklad k jednání jarní Evropské rady v závěru následujícího týdne.

Důležitým bodem programu bylo rovněž provádění Paktu o stabilitě a růstu. Jednání se týkalo zejména úsporných opatření v Řecku. Evropská komise ministrům sdělila, že tyto kroky byly v rámci Procedury při nadměrném schodku přijaty a ministři to vzali na vědomí. Plnění konsolidačních opatření bude nadále bedlivě monitorováno.

Ministři rovněž schválili důležité legislativní opatření v oblasti daně z přidané hodnoty, které umožní elektronickou fakturaci a tím významně přispěje ke snížení administrativní zátěže podniků.

V neposlední řadě ministři financí odsouhlasili rozpočtové zásady pro rok 2011. Rozpočtová procedura v příštím roce poprvé proběhne podle nových pravidel Lisabonské smlouvy. Další důležitou výzvou je stále řešení dopadů hospodářské krize.

Českou delegaci na Radě Ecofin vedl ministr financí Eduard Janota.

Foto: Rada EU