česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři školství hledají společnou cestu ke Strategii Evropa 2020

Kdy: 11.05.2010, Kde: Brusel

Členské státy se přiblížily k dohodě na dlouhodobých cílech v oblasti vzdělávání.

V úterý 11. května 2010 se na jednání Rady ministrů sešli političtí představitelé pro oblast vzdělávání 27 členských států EU a po několikaměsíčních debatách ohledně jednoho ze strategických cílů v rámci Strategie Evropa 2020 se přiblížili konečné dohodě. Španělské předsednictví představilo nový návrh znění, který vychází z loni přijatého evropského strategického rámce spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy (ET 2020). Text dále jasně deklaruje nezměněné kompetence v oblasti vzdělávání a odborné přípravy.

V rámci tohoto cíle by EU jako celek měla usilovat o snížení počtu žáků a studentů, kteří nedokončí započaté vzdělávání na 10 % (pro ČR údaje z roku 2008 uvádí 5,6 %) a o zvýšení počtu občanů mezi 30 a 34 lety, kteří mají vysokoškolské vzdělání, na 40 % (ČR v roce 2008 15,4 %). Každá země si přitom stanoví své vlastní národní cíle.

Text představený španělským předsednictvím v úvodu jednání se zdá být přijatelný pro většinu států. Nicméně Velká Británie s ohledem na povolební vyjednávání o nové vládě nemohla přímo na jednání vyjádřit souhlas. Dokument tedy byl prezentován jako Závěry předsednictví.

Českou delegaci na jednání vedla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Foto: Rada EU