česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program EU pro výzkum pojmenovala Češka

Kdy: 21.06.2011, Kde: Brusel

Příští rámcový program ponese jméno Horizont 2020 podle návrhu české a polské učitelky.

Příští program na podporu výzkumu, který Evropská unie spustí od roku 2014, ponese název „HORIZONT 2020 – RÁMCOVÝ PROGRAM PRO VÝZKUM A INOVACE“. Rozhodlo o tom hlasování široké veřejnosti, jehož výsledek oznámila Evropská komise 21. června 2011.

Název je přitom alespoň zčásti českým dílem: navrhla jej totiž učitelka Marcela Endlová. Nezávisle na ní poslala stejný návrh, tedy „Horizont“, i další učitelka, tentokrát Polka Beata Zyngierová. O vítězství v soutěži se tedy podělí rovným dílem.

Letopočet 2020 a dovětek „rámcový program pro výzkum a inovace“ do názvu doplnila sama Komise s cílem zasadit nový název do celkového kontextu evropské politiky (strategie Evropa 2020) a současně zachovat kontinuitu s předešlými programy.

Soutěž o nový název vyhlásila komisařka pro výzkum a inovace, Máire Geoghegan-Quinnová v souvislosti s veřejnou diskusí o financování tohoto příštího evropského programu. Komisařka již při svém nástupu do funkce prohlásila, že jejím cílem je zásadní posun v příštím rámcovém programu. Má nyní pokrýt celý proces od myšlenky až po uvedení inovativního výrobku či technologie na trh, být uživatelsky příznivější a jednodušší a propojit v současné době oddělené programy – 7. rámcový program pro výzkum, Rámcový program Konkurenceschopnost a inovace a Evropský technologický institut (EIT).

Komise obdržela celkem 1600 návrhů, z nichž odborná porota vybrala tři finalisty. O nich pak hlasovali sami občané v online anketě. Komisařka oznámila, že výherkyně pozve koncem letošního roku k účasti na konferenci, kde Komise představí legislativní návrh nového programu.

Další informace: