česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie bojuje proti předčasnému ukončování školní docházky

Kdy: 31.01.2011, Kde: Brusel

Soubor návrhů má snížit počet mladých lidí, kteří opouštějí vzdělávání s nízkou úrovní kvalifikace.

Každý sedmý mladý občan Evropské unie (dohromady asi šest milionů lidí) má v současné době pouze nižší středoškolské vzdělání, nebo ani to ne. To znamená, že má nedostatečnou kvalifikaci, která je jednou z hlavních překážek dosažení cílů hospodářské strategie Evropa 2020 – tedy především zvýšení růstu a zaměstnanosti.

Proto Evropská komise představila 31. ledna 2011 soubor iniciativ směřujících ke snížení počtu mladých lidí v Evropě, kteří opouštějí vzdělávání s nízkou úrovní kvalifikace.

Mladí lidé s jen nízkým či nedokončeným vzděláním jsou častěji nezaměstnaní a ohroženi sociálním vyloučením. Jedním z hlavních cílů strategie Evropa 2020 a jí předcházejícího rámce spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy je snížení předčasného ukončování školní docházky v příštích deseti letech pod 10% v rámci EU. Současná úroveň je 14,4%.  Česká republika si v tomto ohledu vede velmi dobře. V roce 2010 dosáhla úrovně 5,6% a zaujímá hned po Polsku druhé místo v rámci sedmadvacítky.

Účelem sdělení Komise je především podpora snah členských států v boji za snížení předčasného ukončování školní docházky. EK nastiňuje hlavní příčiny problému a jeho rizika pro budoucí hospodářský a společenský vývoj v Evropě. Popisuje dopad předčasného ukončování školní docházky na jednotlivce, společnost a hospodářství. Podává také přehled o stávajících a budoucích opatřeních na úrovni EU.

Sdělení Komise je součástí vlajkových iniciativ „Mládež v pohybu“ a „Program pro nové dovednosti a pracovní místa“ strategie Evropa 2020.

 

Další informace:


Článek vznikl ve spolupráci s Michalem Žižlavským, studentem FSS MU.

Foto: EK