česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyplula první vlajková loď strategie Evropa 2020 – Digitální agenda

Kdy: 31.05.2010, Kde: Brusel

Potenciál informačních a komunikačních technologií hraje zásadní roli v růstu evropského hospodářství.

Jedním ze základním kamenů evropské ekonomiky musí být moderní informační a komunikační technologie. Shodli se na tom ministři členských států zodpovědní za telekomunikace a informační společnost, kteří se sešli v pondělí 31. května 2010 v Bruselu. Ti přijali Závěry k digitální agendě pro Evropu, tedy k plánu pro využití informačních a komunikačních technologií pro hospodářský růst a nové pracovní příležitosti.

Digitální agenda je rozkročená od vytvoření jednotného digitálního trhu napříč všemi státy EU přes boj proti počítačové kriminalitě až například po investice do výzkumu, inovací a nových sítí. Základním stavebním kamenem přitom zůstává rychlý internet, dostupný pro všechny domácnosti a podniky.

Sdělení k „Digitální agendě pro Evropu“, navazující na současnou strategii pro informační společnost i2010, zveřejnila Evropská komise v polovině května 2010. Digitální agenda vychází zejména z významné pozice a potenciálu informačních a komunikačních technologií a současně představuje první z tzv. vlajkových lodí strategie pro nastartování růstu evropského hospodářství Evropa 2020.

Ministři prezentovali rovněž své představy o plánovaném Evropském kodexu práv uživatelů služeb elektronických komunikací. Ten by měl občanům přehledně shrnout jejich minimální práva při využívání telekomunikačních a dalších služeb, dosud roztříštěná v řadě evropských právních předpisů.

Jednomyslně se dále shodli na tom, že Úřad podporující sdružení evropských telekomunikačních regulátorů BEREC bude umístěn v lotyšské Rize. Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Další informace:

Foto: EK