česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proč vyjet na stáž do EU ?

Uvažuješ o stáži v zahraničí?

Chceš mít lepší představu, jak funguje EU?

Nabídka stáží v institucích EU je velmi široká.
 

 

 

Zde můžeš prostudovat  nabídku institucí a agentur EU:


https://epso.europa.eu/job-opportunities/traineeships_en


https://europa.eu/european-union/about-eu/working/graduates_en


Mezi nejznámější programy patří „Blue Book“ stáže v Evropské komisi, která dvakrát do roka nabízí placené stáže pro celkem 1 300 zájemců. Vždy od 1. března či 1. října mají stážisté příležitost získat během pětiměsíční stáže praktické zkušenosti s tvorbou politiky EU. Vybraní uchazeči obdrží grant ve výši cca 1 150 EUR měsíčně (o jeho přesné výši rozhoduje každoročně Kancelář pro stáže a závisí na rozpočtových omezeních) a proplácí se také cestovní náklady.

Pro stáže Blue Book musí uchazeč splnit několik podmínek: více informací na webu EK: https://ec.europa.eu/stages/self-assessment nebo https://ec.europa.eu/stages/


Období stáží a termíny pro podání přihlášek:
Březen – červenec – uzávěrka předkládání žádostí do 31.srpna
Říjen – únor - uzávěrka předkládání žádostí do 31.ledna

 
Obdobou Blue Book jsou stáže nabízené Evropským parlamentem, tzv. stipendia Roberta Schumana.
Stážisté pobírají měsíční stipendium ve výši cca 1 250 EUR (o jeho výši rozhoduje každoročně Kancelář pro stáže a závisí na rozpočtových omezeních).


Období stáží a termíny pro podání přihlášek:
Pro stáže od 1. října do 28. / 29. února – období pro podávání přihlášek: 1. června – 30. června
Pro stáže od 1. března do 31. července – období pro podávání přihlášek: 1. listopadu – 30. listopadu
 
Více na: https://ep-stages.gestmax.eu/website/homepage

 

Podívej se na krátká videa, kde se dozvíš, jak lze získat stáž v institucích EU:

https://youtu.be/yRMT6JiYr38


 
Proč zkusit stáž v zahraničí ? Jaké má stáž výhody ? Co všechno lze získat ?


nezávislost: Postavit se sám na vlastní nohy a řešit vše, co ti život přinese do cesty. Jak jinak se stát plně nezávislým a připravit se na „dospělost“ než tak, že se člověk musí spolehnout sám na sebe? Uvař si sám, vyper si sám a staň se svým vlastním průvodcem po novém městě a zemi. A samozřejmě – poznej nové lidi, kteří ti ukážou nesdělitelné a s nimiž budeš sdílet nové zážitky!

jiná kultura: Na chvíli zapomeň všechno, co víš a otevři se všemu, co ti jiná země může nabídnout. Objevuj rozdíly mezi domovem a novou zemí. Ochutnej nová jídla a zajdi na místní trh či kulturní akci. Nezapomeň ale, že rozhodně nejsi vázán jen na město, kde pracuješ. Internet je plný levných cestovních nabídek, které ti umožní podívat se mnohem dál a objevit víc. Prozkoumej novou zemi a zažij každý víkend malou (levnou) dovolenou.


vylepšení životopisu: Zkušenosti, které získáš během pobytu v zahraničí, jsou ohromné. Budeš několik kroků před lidmi, kteří nikam nevyjeli. Jednou z nejlepších věcí je, že se během pobytu naučíš jiný jazyk. Nebo si osvěžíš ten, který sice už znáš, ale mluvit s rodilými mluvčími je přece úplně něco jiného, než dělat cvičení v učebnici. Takže vynalož trochu úsilí a možná si na konci stáže přidáš novou kolonku do sekce „jazyky“. Hlavně si do životopisu uvedeš stáž v zahraničí, která ti určitě zvýší šance v budoucím zaměstnání či přihlášce na školu. 

nové kontakty: Je čas poznat nové, zábavné lidi, kteří tě obohatí o nové názory a zkušenosti. Seznam se s novými kolegy, šéfem nebo rovnou celou budovou. Běž večer do města, udělej si přestávku na kávu a zajdi s kolegy na oběd. Obklop se zajímavými lidmi.