česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ÚVOD DO OCHRANY KLIMATU

Změna klimatu představuje zřetelný dlouhodobý trend vývoje klimatu podmíněný změnou základních klimatotvorných faktorů v dlouhodobém časovém intervalu – ochlazování, oteplování, vyšší frekvence extrémních stavů počasí (déle trvající sucha střídaná přívalovými dešti, vichřice...). Příčinou probíhající změny klimatu je růst objemu tzv. skleníkových plynů v atmosféře způsobený činností člověka.

Pro získání vědeckých podkladů ke změně klimatu vznikl Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) sdružující vědce a instituce z celého světa. Výsledky jejich práce slouží jako podklad pro všechna politická rozhodnutí týkající se redukce emisí skleníkových plynů.

Nejvýznamnějším krokem pro mezinárodní ochranu klimatu bylo uzavření Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UN FCCC). Aktuální vývoj v jednáních můžete sledovat na stránkách Rámcové dohody OSN o změně klimatu.

Kjótský protokol k rámcové úmluvě o změně klimatu byl přijat v roce 1997. Jeho základním cílem je do roku 2012 snížit emise skleníkových plynů v celkovém průměru o 5,2 % v porovnání s rokem 1990. Závazkem České republiky je snížení emisí o 8% oproti roku 1990.

Kodaň
15. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu a 5. zasedání konference zúčastněných stran v rámci setkání smluvních stran Kjótského protokolu (COP15 a COP/MOP5) ve dnech 7. – 18. prosince 2009 v Kodani usiluje o dosažení nové mezinárodní dohody, která nahradí Kjótský protokol (jeho platnost vyprší v roce 2012).

Evropská unie bude na jednání v Kodani usilovat o přijetí ambiciózní globální dohody s cílem omezit zvýšení globální teploty max. o 2 °C. Evropská unie bude postupovat dle dokumentů přijatých na jednání Rady EU v říjnu 2009 (Postoj EU pro konferenci v Kodani věnovanou otázkám klimatu – závěry Rady) a závěrů Evropské rady, které byly přijaty dne 30. října 2009.

Viz dokument č. 14790/09 a dokument č. 15265/09

Více informací k činnosti Evropské unie v oblasti změny klimatu (zejména k redukci emisí skleníkových plynů, plnění závazků Kjótského protokolu, promítnutí politiky ochrany klimatu do ostatních politik EU, adaptace na probíhající změnu klimatu) lze nalézt na

Česká republika postupuje v oblasti ochrany klimatu dle Národního programu na zmírnění dopadů změny klimatu v ČR z roku 2004. V současnosti probíhá příprava nové Politiky ochrany klimatu v ČR, která bude publikována během prvního čtvrtletí roku 2010