česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení ČR při EU očima stážistky

Přestože jsem před odjezdem znala hlavní body náplně mé stáže na Stálém zastoupení, ve skutečnosti jsem si neuměla představit, co mě v evropské metropoli následující tři měsíce čeká. Byla jsem však příjemně překvapená. Měla jsem možnost vidět každodenní činnost a fungování Stálého zastoupení a především si vyzkoušet práci diplomata angažujícího se v evropských institucích.

V současné době, kdy „každý druhý“ mladý člověk studuje vysokou školu, je poměrně těžké se po vystudování univerzity na pracovním trhu odlišit od ostatních absolventů. Mimostudijní aktivity představující zapojení se do různých organizací, absolvování praxí v relevantních institucích a podnicích a jiné pracovní zkušenosti se proto velmi cení. Absolvování praxe v zahraničí je potenciálními zaměstnavateli velmi dobře hodnoceno a dává větší šance při výběrovém řízení. To byl jeden z důvodů, proč jsem se i já, studentka 2. ročníku magisterského studia Mezinárodních rozvojových studií, rozhodla během studia absolvovat zahraniční pracovní stáž a získat nové zkušenosti, a to nejen v oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Díky uzavřené spolupráci Katedry rozvojových studií Univerzity Palackého v Olomouci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii jsem měla výjimečnou příležitost absolvovat tříměsíční zahraniční stáž v Bruselu.

Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu představuje největší instituci zastupující zájmy ČR v zahraničí, kde pracuje kolem sta českých zaměstnanců, převážně diplomatů. Instituce se skládá ze tří hlavních sekcí, které organizačně korespondují se strukturou Rady Evropské unie: Výbor stálých představitelů I (COREPER I), Výbor stálých představitelů II (COREPER II) a Politický a bezpečnostní výbor (COPS). Dále se dělí se na jednotlivé úseky starající se o agendu v rámci pracovních skupin probíhajících na Radě EU.

Působila jsem v sekci Politického a bezpečnostního výboru, v Úseku vnějších vztahů a Úseku obchodní politiky. Hlavní náplní mé stáže bylo účastnit se jednání pracovních skupin v rámci Rady EU – pracovní skupiny pro rozvojovou spolupráci (CODEV), pracovní skupiny pro země Afriky, Karibiku a Pacifiku (ACP) a společné pracovní skupiny CODEV, CONUN (pracovní skupina pro spolupráci s OSN) a WPIEI (pracovní skupina pro mezinárodní environmentální otázky). Pracovních skupin je na Radě více než 150 a standardně se jich účastní zástupci členských států, generálního sekretariátu Rady EU, Evropské služby pro vnější akci (ESVA) a Evropské komise. Mým úkolem bylo zapisovat průběh jednání skupin a následně vypracovávat zprávy, které byly zasílány jako informační zdroj o dění v Radě EU příslušným ministerstvům a zastupitelským úřadům ČR v zahraničí. Mimo jiné jsem se účastnila expertních jednání, konferencí a pracovních seminářů z oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, které organizovaly evropské instituce či neziskové organizace. Jednání se nekonala pouze v budovách EU, ale i v konferenčních prostorách hotelů a v kongresových centrech a jejich součástí bývaly často i pracovní obědy.

Co se týče znalosti cizích jazyků, stážista pracující v evropských institucích by měl velmi dobře ovládat jak angličtinu, tak francouzštinu, která je jedním z oficiálních jazyků EU a je stále často využívána během jednání. Nemohlo mě proto „rozhodit“, když během jednání švédská zástupkyně přešla plynule do francouzského jazyka při diplomatické argumentaci se zástupcem Belgie, přestože celé jednání probíhalo standardně v angličtině. Francouzština se také hodí při běžném životě ve frankofonním Bruselu.

Hlavní město Evropské unie je plné příležitostí. Každý den se zde konají desítky přednášek a jednání na aktuální unijní témata, která jsou dostupná i pro širokou veřejnost. Brusel je také město kultury, probíhají zde různé akce a zajímavé události, živé koncerty v belgických barech a kavárnách jsou odměnou po náročném pracovním dni.

Brusel nepatří mezi levné destinace. Výdaje spojené se zahraniční stáži jsem však měla z velké části pokryté ze dvou stipendií. Z části byla má stáž podpořena projektem UP PSTROS (Uplatnitelnost pro studenty rozvojových studií v praxi) a programem OP VK (Vytvoření systému řízení kvality zahraničních pracovních stáží studentů UP), které byly oba financovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Osobně považuji stáž za jedinečnou příležitost, díky níž jsem měla možnost nahlédnout do bruselského prostředí institucí EU a seznámit se především s fungováním Rady EU. Získala jsem cenné zkušenosti z účasti na jednáních pracovních skupin, seznámila se s aktuálními rozvojovými tématy projednávanými v rámci EU, vylepšila si jazykové schopnosti, obeznámila se s prosazováním českých politik v EU a zdokonalila své dovednosti v psaní zápisů a zpráv. Stálé zastoupení sice nemůže stážistovi nabídnout finanční odměny, ale umožní mu získat bohaté zkušenosti, které může zúročit v budoucnosti. Obdobnou stáž mohu případným zájemcům jen doporučit.

Daniela Příborská
Mezinárodní rozvojová studia
Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL)