česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování Belgie / ČR

Od 15. června Belgie znovu otevírá své hranice do a z Evropské unie, včetně Spojeného království a dalších čtyř schengenských zemí (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Norsko), a to i za účelem turismu. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou upraveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, které mimo jiné země EU+ dělí do tří skupin dle rizika nákazy onemocnění COVID-19: země s nízkým rizikem (zelené), středním rizikem (oranžové) a vysokým rizikem (červené). Belgie se nachází podl. tzv semaforu od 22. června v zelené kategorii.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR a návratu do ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz


Připomínáme také možnost odběru novinek MZV


2. VSTUP NA ÚZEMÍ BELGIE A TRANZIT


Od 15. června Belgie znovu otevírá své hranice do a z Evropské unie, včetně Spojeného království a dalších čtyř schengenských zemí (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Norsko). Cestování je možné bez udání důvodu, tzn. i za účelem turismu. Barevný systém pro cestování podle tzv. semaforu a kritéria pro definování jednotlivých zón je aktualizován denně (vždy k 16:00) na stránkách belgického Ministerstva zahraničních věcí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích: https://diplomatie.belgium.be/fr


K 27. 7. ČR zůstává mezi zelenými zeměmi EU s výjimkou Moravskoslezského kraje a Prahy, jenž byly zařazeny do oranžové kategorie. Cestovatelé z oranžových kategorií nemají povinnost si nechat provést test a podrobit se karanténě, nicméně je jim to silně doporučeno.


Všichni cestující, kteří přijíždí do Belgie z oblasti mimo Schengen či ze země či regionu označeného červeně musí vyplnit "Public Health Passenger Locator Form".


UPOZORNĚNÍ: Je povinností vyplnit formulář, pokud přijíždíte z oblasti, která byla změněna na červenou nebo oranžovou do 14 dní po Vašem příjezdu do Belgie. Od 1. srpna bude tento formulář povinný pro všechny cestující, kteří opustí Belgii, či se v ní zdrží, po dobu delší než 48 hodin. Formulář může být vyplněn i elektronicky. Tento formulář se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro zahájení trasování kontaktu, pokud je to nutné.


Je nutné vyplnit celý formulář čitelně a pravdivě. Pokud tento formulář nevyplníte, může to vést k odmítnutí vstupu na území a trestnímu řízení.


Pokud přiletíte do Belgie letadlem: Formulář musí být vyplněn před nástupem na palubu a předložen dopravci. Po příjezdu ze země mimo schengenský prostor musí být formulář předán pohraniční policii.


Pokud vstoupíte do Belgie jiným způsobem (autobus, vlak, auto): V den svého příjezdu do Belgie musíte odeslat formulář na PLFBelgium@health.fgov.be.


Pro každého cestujícího ve věku od 16 let musí být vyplněn samostatný formulář.


Informace týkající se dětí do 16 let musí být vyplněny na přiloženém formuláři pro dospělé, pokud ji doprovází. Pokud děti mladší 16 let cestují samy, musí vyplnit formulář. Pokud se informace uvedené ve formuláři změní do 14 dnů od příjezdu, musíte to nahlásit zasláním úplných a aktualizovaných informací na adresu PLFBelgium@health.fgov.be.


www.info-coronavirus.be


3. NÁVRAT DO ČR


K 17. 5. 2020 byl ukončen nouzový stav na území ČR. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou upravena v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.


Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 1. června ochranné opatření, které země EU+ dělí do tří skupin dle rizika nákazy onemocnění COVID-19: země s nízkým rizikem (zelené), středním rizikem (oranžové) a vysokým rizikem (červené). Belgie se nachází od 22. června v zelené kategorii (podl. tzv semaforu).


Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR se na základě tohoto opatření mohou od 15. 6. vracet do ČR z cesty či krátkodobého pobytu ze zemí EU+ s nízkým a středním rizikem nákazy (zelených a oranžových) bez povinnosti předkládat potvrzení o absolvování testu nebo podstoupit karanténu. Povinnost testu nebo karantény bude zachována jen po návratu ze zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červených).


Aktuální opatření v ČR


Pro tranzit se i nadále doporučuje volba pokud možno nejpřímější trasy při dodržování osobního odstupu v autě (necestují-li spolu v jednom vozidle osoby tzv. rozšířené sociální buňky) a potvrzení o tom, že zemí projíždíte pouze za účelem tranzitu.


Informace k tranzitu přes Německo či další země naleznete v Rozcestníku MZV.


4. DOPRAVA:


Masky, roušky (nebo jakákoli alternativa umožňující zakrytí úst a nosu) jsou v hromadné dopravě povinné pro osoby od 12 let. Tato povinnost platí od vstupu na nádraží/do stanice/zastávky včetně letišť atd. po celou cestu.


S účinností od 5. června 12:00 hod. se ruší kontroly na pozemních hranicích s Rakouskem a Německem a opět je možné tyto hranice překračovat na kterémkoliv místě. Cestující však musí počítat s tím, že policie bude provádět namátkové kontroly v příhraničí s oběma státy v rámci výkonu svých pravomocí na území ČR. Situace se neustále mění, proto doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva vnitra, které jsou průběžně aktualizovány.


K cestám mezi Belgií a ČR je možné využít mezinárodní jízdenku Českých drah (nejrychlejší spoj +- 11hod).


Od 15. 6. zahajuje provoz v obou směrech obvyklá autobusová linka RegioJet, od 18. 6. Flixbus z Prahy do Bruselu a od 19. 6. opačným směrem.


Provoz na bruselském letišti Zaventem je v omezené kapacitě obnoven. Za současných okolností je vstup na terminál povolen pouze cestujícím, zaměstnancům letiště a osobám, které potřebují vyřídit změnu letenky na přepážce. Doprovázet cestujícího do odletové haly nebo vyzvednout cestujícího v příletové hale není prozatím možné (nejedná-li se o osobu vyžadující speciální asistenci).


Letecká společnost Brussels Airlines obnovila letové operace v upraveném režimu od 15. června 2020. Společnost Ryanair, která operuje lety mezi Charleroi a Prahou obnoví provoz ze 40 % od 1. srpna.


*Nabídka spojů se může lišit od výše uvedeného, konzultujte laskavě přímo stránky dopravce.


5. OPATŘENÍ:


Kromě dopravních prostředků je povinnost nosit roušky či ochranné masky i ve většině veřejných, uzavřených prostor jako jsou obchody, nákupní centra, kina, muzea, knihovny, herny, soudní budovy, atd… Tato povinnost neplatí pro děti mladší 12 let. Od soboty 25. července 2020 je v Belgii rozšířená povinnost nošení roušek na trhy, bleší trhy, poutě, nákupní ulice a jakékoli oblasti s větším výskytem osob, soukromé i veřejné prostory a místa určená obecním úřadem, ve veřejných budovách (v částech přístupných veřejnosti), v pohostinství (s výjimkou u stolu).


Pro odvětví pohostinství bude zároveň nutné, aby zákazníci zanechali e-mailovou adresu nebo telefonní číslo za účelem případného trasování (prostřednictvím standardního formuláře, který bude k dispozici od soboty na webových stránkách FPS Economy). Budou posíleny policejní kontroly sociálního distancování a pořádání nepovolených oslav... Noční obchody musí zavírat nejpozději ve 22:00.


Zvláštní opatření je možné přijmout v rámci jednotlivých provincií (například lokální omezení pohybu nebo povinnost nošení roušky v určité zóně).


Důrazně upozorňujeme na to, že v Belgii mohou být v různých částech odlišná restriktivní opatření, která se mohou rychle měnit. Ve vlastním zájmu proto důrazně doporučujeme zkontrolovat omezení regionů a měst, kam budete cestovat, jelikož nařizování lokálních opatření mají ve své pravomoci. Nedodržení opatření může být pokutováno až do částky 4.000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců.


Zcela zásadním zůstává dodržování 6 základních pravidel individuálního chování:

1) Hygienická opatření zůstávají zásadní;
2) Outdoorové aktivity by měly být pokud možno upřednostňovány. Popřípadě musí být interiér dostatečně větraný;
3) Zvláštní zřetel musí být věnován osobám rizikových skupin vůči nimž je nutné aplikovat další preventivní opatření;
4) Dodržování bezpečnostní vzdálenosti zůstává v platnosti s výjimkou osob v jedné domácnosti, dětí do 12 let a osob, s nimiž máme bližší kontakt v rámci tzv. kontaktní buňky;
5) Je možné mít užší kontakt s 15 různými lidmi týdně nad rámec osob ve sdílené domácnosti (= rozšířená kontaktní buňka). Lidé se také mohou měnit každý týden;
6) Skupinová setkání jsou omezena na max. 15 osob, včetně dětí. To platí pro všechna setkání, bez ohledu na to, zda se konají doma nebo mimo domov (např. park nebo restaurace).


Přehled aktuálních opatření: www.info-coronavirus.be


6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Informace belgického MZV


Ministerstvo zdravotnictví BE - www.info-coronavirus.be : Hygienická a bezpečnostní opatření


WANDA - Institut pro studium tropických nemocí


SCIENSANO - institut zdraví


EPISTAT - Detailní statistiky


Velvyslanectví Belgie v Praze


7. ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI K CESTÁM DO/Z BELGIE