česky  english 

rozšířené vyhledávání
premier_necas_na_evropske_rade
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika uspěla při vyjednávání rozpočtu EU

Výsledkem dvoudenního summitu EU, který se v Bruselu konal 7. a 8. února 2013, je nový víceletý finanční rámec, jenž splňuje většinu požadavků České republiky.

Komplikované a dlouhé vyjednávání v Bruselu skončilo pro ČR příznivě. „Výsledek jednání považujeme za úspěch," zdůraznil premiér na tiskovém brífinku 8. února. Vláda usilovala o to, aby unijní rozpočet podporoval konkurenceschopnost, byl moderní a také férový ke všem členským státům.

Dohodnutý rozpočet obsahuje oproti minulosti snížené výdaje, což ale znamená, že se sníží i český příspěvek do společné kasy. „Jeden rok z těch sedmi let budeme jakoby zadarmo v EU," přiblížil záležitost premiér.

Koheze a zemědělství

Podařilo se omezit škrty v kapitole kohezní politiky a škrty v oblasti zemědělství jsou naopak vyšší, což byla také jedna z českých priorit. České republice se v konečné fázi vyjednávání podařilo navýšit prostředky na kohezní politiku o 900 mil. EUR. Navýšení prostředků znamená pro ČR příjem více jak 20 miliard euro. U kohezních projektů navíc ČR pomohla prosadit uznatelnost daně z přidané hodnoty. Pro čerpání z kohezních fondů zároveň získáme větší časový prostor (tzv. pravidlo N+3).

V oblasti zemědělství připadne ČR 5,4 miliardy euro na přímé platby a 1,9 miliard na rozvoj venkova. Vláda současně uspěla s požadavkem dobrovolnosti případného zastropování přímých plateb pro velké národní farmy.

Celkově se ČR stala silnějším čistým příjemcem unijních peněz, neboť se zvětšil rozdíl mezi našimi příspěvky a příjmy. Podle premiéra jde o „jeden z největších nárůstů mezi členskými státy EU". Dostali jsme se tak na 4. místo v národní alokaci na hlavu.

Více konkurenceschopnosti a efektivity

Jediný problém rozpočtu představuje pro ČR stále relativně podfinancovaná kapitola konkurenceschopnosti, vědy a výzkumu. Zde by se podle vlády šetřit nemělo.

Zdroj: Úřad vlády ČR

 

Galerie


Premiér Nečas na únorové Evropské radě