česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ÚV ČR Praha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členové Evropské rady jednali s představiteli zemí Východního partnerství

Ve čtvrtek 18. června se uskutečnila videokonference Evropské rady a zemí Východního partnerství. Jednání opětovně vyzdvihlo a potvrdilo strategický význam regionu Východního partnerství pro EU. Vedoucí představitelé také diskutovali dlouhodobé priority politiky Východního partnerství po roce 2020.

Čtvrteční videokonference lídrů EU s protějšky ze zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavská republika, Ukrajina) nahradila vrcholný summit, který byl původně plánován, ale s ohledem na epidemiologickou situaci musel být zrušen.

Lídři EU se během videokonference shodli, že politika Východního partnerství patří a nadále bude patřit k zahraničněpolitickým prioritám, a zdůraznili solidaritu v době krize způsobené Covid-19. Podle premiéra Babiše byla videokonference důležitým potvrzením úzkých vztahů EU se zeměmi Východního partnerství. „Uvítal jsem, že strategický význam Východního partnerství pro EU byl dále posílen uvolněním balíčku okamžité podpory a prostředků pro socioekonomickou obnovu ze strany EU pro země regionu během pandemie Covid-19,“ uvedl předseda vlády.

Jednání se věnovalo také dlouhodobým prioritám a rozvoji cílů politiky Východního partnerství po roce 2020, kdy vyprší její stávající program. „Klíčovým principem spolupráce by mělo být posilování odolnosti partnerských zemí prostřednictvím praktické spolupráce, která má hmatatelný dopad na život obyvatel. Podporujeme také prohloubení hospodářské integrace,“ řekl premiér Babiš.

Během diskuze lídři vymezili prioritní témata budoucí spolupráce, k nimž patří další posílení hospodářských vazeb, digitální a zelená tranzice nebo podpora demokracie, právního státu a lidských práv. Společná deklarace k budoucnosti politiky Východního partnerství by měla být přijata na fyzickém summitu, který se uskuteční v březnu příštího roku.
Východní partnerství představuje specifický rozměr evropské politiky sousedství, jehož cílem je posílit politické přidružení a hospodářskou integraci šesti partnerských zemí: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavské republika a Ukrajiny.

Východní partnerství vzniklo v roce 2009jako jednotný rámec politiky EU vůči sousedním státům EU na východě Evropy a v oblasti Jižního Kavkazu. Oficiálně zahájeno bylo na summitu konaném v květnu 2009 v Praze, tedy během prvního předsednictví České republiky v Radě EU.