česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členství v EU je výhoda, tvrdí dvě třetiny Čechů

(Archivní článek, platnost skončena 23.01.2011.)

Kdy: 21.01.2010, Kde: Brusel

Češi si podle čerstvého průzkumu Eurobarometr nejčastěji spojují Unii se svobodou pohybu a se společnou měnou.

Nejnovější národní zpráva Eurobarometr, která hodnotí názory občanů ČR na Evropskou unii i na jejich vlastní život, vyšla 21. ledna 2010 a je již jedenáctou od vstupu Česka do EU. Podle zprávy většina (63 %) Čechů uvádí, že členství v Unii přineslo jejich zemi výhody, zatímco opak tvrdí každý třetí Čech. 40 % obyvatel ČR pak má za to, že členství v EU je dobrá věc, 13 % to považuje za věc špatnou. Ještě před rokem ovšem na tuto otázku odpovědělo pozitivně o 6 % lidí více. Obecně vidí členství ČR v EU jako pozitivum i výhodu spíše mladší a vzdělanější lidé.

Průzkum dále konstatuje, že Češi více důvěřují evropským institucím než národnímu parlamentu a vládě. Zároveň ovšem většina občanů ČR (55 %) tvrdí, že fungování EU nerozumí. Svými znalostmi si je naopak jisto 42 % lidí.

A co se Čechům vybaví, když se řekne „Evropská unie“? Nejčastěji svoboda cestování, studia a práce (55 %), společná měna euro (32 %), silnější slovo ve světě (28 %), mír (25 %), ale také plýtvání penězi (23 %). Češi také potvrdili svou pověst příznivců dalšího rozšiřování Unie (63 %) a mírná většina z nich rovněž podporuje společnou evropskou měnu (55 %).

V části průzkumu věnovaném ekonomice se Češi ukázali jako jedni z největších pesimistů v Evropě. Stav národní ekonomiky hodnotí dobře jen 16 % z nich, stav evropského hospodářství pak 26 %. Osobní finanční situace českých domácností ale podle průzkumu není tak špatná – dobře ji hodnotí dva ze tří respondentů.

Výzkumu veřejného mínění se na podzim 2009 zúčastnilo 1056 občanů ČR.

Další informace:

Foto: Evropská komise