česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ecofin: Ministryně Schillerová představila kontury českého Národního plánu obnovy

Na videokonferenci ministrů financí dnes diskutovala Alena Schillerová se svými evropskými protějšky. Hlavním tématem pravidelného jednání ECOFIN byl aktuální stav příprav nástroje na podporu oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility – RRF). Schvalování a realizace národních plánů obnovy patří mezi hlavní priority portugalského předsednictví. ČR má v rámci programu RRF získat v následujících letech na investiční projekty až 182 mld. Kč.

Nástroj RRF je klíčovou součástí strategie hospodářské obnovy EU po pandemii Covid-19. Jeho cílem je podpořit členské státy v provádění strukturálních reforem a veřejných investic. Ty mají posílit odolnost členských zemí EU, zmírnit dopady krize a přispět k obnově růstového potenciálu a tvorbě pracovních míst. Odhadovaná celková alokace na granty v rámci RRF pro roky 2020-2026 činí v případě České republiky 182 miliard korun.

„Národní plán obnovy je klíčový krok k restartu naší ekonomiky. Velká část peněz půjde na digitální a zelenou transformaci, investovat budeme do podpory podnikání, infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací či rozvoje vzdělávání. S ohledem na aktuální krizi podpoříme také investice do zdravotní prevence,“ vyjmenovala ministryně financí Alena Schillerová. „Finální podobu návrhu bychom měli na vládě projednat koncem února. A pokud půjde při schvalování na straně Evropské komise vše rychle, finance z tohoto fondu obnovy bychom mohli začít čerpat v září letošního roku,“ doplnila Alena Schillerová.

Kromě RRF si ministři financí vyměnili názory na pokračování Akčního plánu pro řešení nevýkonných úvěrů v bilancích bank EU. „Dlouhodobě podporuji snahu Evropské komise snížit podíl nesplácených úvěrů na finančním trhu. V této otázce bychom měli postupovat s péči řádného hospodáře,“ dodala Alena Schillerová. Jedná se podle ní o důležité opatření i z hlediska současné koronavirové krize, neboť evropské banky musí být i nadále schopné úvěrovat reálnou ekonomiku.

Portugalský ministr financí představil priority předsednictví na následující půl rok. Portugalsko se chce věnovat především tématu oživení a odolnosti evropských ekonomik po pandemii Covid-19. Dále se zaměří na problematiku prohlubování spolupráce v oblasti bankovní unie, unii kapitálových trhů, boj proti praní peněz a financování terorismu, na digitální finance a zdanění digitální ekonomiky.

 

Zdroj: MF ČR