česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU má novou strategii pro vnitřní trh

Kdy: 10.05.2010, Kde: Brusel

Bývalý eurokomisař Mario Monti představil dlouho očekávanou vizi budoucího trhu Unie.

Jednotný trh Evropské unie je základním kamenem evropské prosperity. Přesto se momentálně ocitá na kritickém rozcestí. Čelí totiž několika problémů, které musí překonat, aby Evropa mohla plně využívat výhod, které její trh skýtá.

Tvrdí to nová zpráva italského ekonoma a politika, bývalého člena Evropské komise Maria Montiho, nazvaná „Nová strategie pro vnitřní trh – ve službách evropského hospodářství a společnosti“. Monti ji vypracoval na základě požadavku předsedy EK José Manuela Barrosa a oficiálně představil v pondělí 10. května 2010.

Hlavním cílem zprávy je dát nový politický impuls k další tvorbě a prohlubování jednotného trhu EU. Má napomoci překonat „únavu“ z dosavadního budování vnitřního trhu a zároveň odstranit určitou nechuť evropských občanů k tomuto projektu, tak zásadnímu pro evropskou integraci.

Hlavním znakem navržené strategie je její komplexnost. Komplexní přístup je založen na třech souborech iniciativ: k dalšímu budování silnějšího vnitřního trhu; k získání shody ohledně silnějšího vnitřního trhu a k dokončení vnitřního trhu.

Do první skupiny iniciativ, které mají sloužit především k odstranění zbývajících „úzkých hrdel“ neboli „bottlenecks“ jednotného trhu, lze mimo jiné zařadit vytvoření jednotného digitálního trhu, plné využití potenciálu jednotného trhu se službami či vybudování „fyzické“ infrastruktury pro jednotný trh.

Ve druhém baličku iniciativ hrají prim sociální služby a jejich místo v rámci jednotného trhu, smír mezi ekonomickou svobodou a právy pracujících či integraci politických cílů EU do politiky veřejných zakázek.

Pokud jde o třetí skupinu iniciativ, lze uvést nutnost zajištění regulace na úrovni EU tam, kde je to potřeba, ale zároveň jen v takové míře, která odpovídá požadovanému cíli či posílení vynucování legislativy, a to vytvořením koherentního systému, který propojí dosavadní aktivity EU v této oblasti.

Jednotnému trhu by se mělo dostat více pozornosti a koherentního přístupu, i pokud jde o jednotlivé orgány EU. Mario Monti například navrhuje, aby se jednotný trh stal jednou z oblastí, které budou pravidelně projednávány na Evropské radě, tedy na summitu lídrů členských států Unie.

Evropská komise má na Montiho zprávu reagovat Sdělením k vnitřnímu trhu, které by mělo být vydáno 2. června 2010. Sdělení by mělo dle slov předsedy Barrosa  přijít s novou vizí vnitřního trhu, která bude vyváženán, rozsáhlá a spravedlivá. Sdělení by pak mělo být předmětem jednání červnové Evropské rady.

 

Další informace:

Foto: Evropská komise