česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská rada odsoudila násilí v Egyptě a vyzvala k demokratizaci

Kdy: 04.02.2011, Kde: Brusel

Lídři sedmadvacítky také řešili ekonomiku, energetiku a inovace.

Evropská rada vyzvala egyptskou vládu, aby na volání po demokracii neodpovídala represemi, ale politickou reformou. Je třeba zahájit nenásilný přechod k demokratickému systému, jenž zajistí stabilitu Egypta. Ta je podle evropských představitelů důležitá pro stabilitu celého regionu.

Evropská unie je připravena podpořit obyvatele Egypta i Tuniska v politických, sociálních i hospodářských reformách k tomu by měly sloužit existující nástroje například v oblastech humanitární pomoci EU.

Energetika

První části Evropské rady dominovalo téma, které je pro Českou republiku i pro celou sedmadvacítku klíčovou prioritou, tedy energetika. Evropská rada dnes dala silný politický impuls k realizaci společné energetické politiky.

Rada zdůraznila nutnost správného zavedení všech stávajících předpisů, které mají za cíl dokončit řádně, efektivně fungující a plně propojený energetický trh. Co se týče infrastruktury, je nutné věnovat pozornost všem aspektům: plynu, elektřině, ale i ropě.

Budování infrastruktury vyžaduje investice. Ty by měly podle názoru ČR pocházet primárně z tržního prostředí. Veřejné zdroje mohou v omezené míře napomáhat v dílčích strategických projektech. Trh není schopen vždy zabezpečit dodávky energií všude a ani to není jeho role.

V této oblasti je klíčová energetická bezpečnost. ČR dlouhodobě podporuje, aby EU mluvila jedním hlasem a aby si jasně stanovila zásadní priority. Jižní koridor je jednou z nich a je správně, že je zmíněn v závěrech.

V závěrech se země shodly na významu domácích energetických zdrojů, kterými disponujeme a které hrají zásadní roli z pohledu energetické bezpečnosti. To je pro Českou republiku nepochybně i jádro.

ČR se s Francií shodla na některých společných specifických prioritách, jimž musí EU věnovat pozornost, pokud bere svou energetickou politiku a bezpečnost vážně: jde o širší využití jádra jakožto nízkoemisního zdroje v přechodu na nízkoemisní ekonomiku. Jde také o to, že jádro a jaderný výzkum významně přispívají ke konkurenceschopnosti evropské energetiky, ale i k její bezpečnosti.

V souvislosti s tématem energetiky premiér Petr Nečas informoval své protějšky, že se český kandidát ČR Mirek Topolánek rozhodl stáhnout svoji kandidaturu na post šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Premiér Nečas věří, že toto rozhodnutí zvýší šanci na prosazení jednotného kandidáta za EU. Unie má možnost ukázat svoji jednotu. Pokud ve volbě výkonného ředitele uspěje, bude mít lepší pozici k prosazení svých priorit v energetice na globální úrovni. To je i v zájmu ČR.

Francouzsko-německý pakt pro konkurenceschopnost

Šéfové států a vlád rovněž diskutovali o dalších krocích Evropské unie proti prohlubování a opakování finanční a ekonomické krize. Paříž s Berlínem spolu navrhly plán, který označily jako "pakt pro konkurenceschopnost". Obsahuje řadu bodů a opatření, které by státy, které k němu přistoupí, měly naplňovat. Má platit pro země eurozóny, nicméně připojit se k němu mohou i země, které společnou měnu nezavedly. O plánu se bude intenzivně diskutovat v nadcházejících týdnech.

 

S využitím textu Úřadu vlády ČR.

Foto: Rada EU