česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rada EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Gazdík jednal se svými protějšky o evropské dimenzi školství a mládeže

Evropští ministři školství a mládeže se včera sešli k diskuzi k vybraným tématům oblastem vzdělávání a mládeže. Mezi témata patřilo například krizové řízení a schopnosti předvídání krizí v Evropském prostoru vzdělávání nebo dobrovolnictví a hodnoty EU. Červenou nití celého jednání byla situace na Ukrajině. Francie v oblastech vzdělávání a mládeže předala předsedání Radě EU od července České republice, kterou zastupoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.

Dopoledne se ministři školství v diskuzi zaměřili především na reakci EU na válku na Ukrajině v oblasti vzdělávání. V úvodu vystoupil jako ctěný host ukrajinský ministr Serhij Škarlet, který informoval o hrozivých dopadech ruské agrese na ukrajinské děti. Zároveň poděkoval členským státům EU za vřelé přijetí ukrajinských dětí, žáků a studentů. Mezi lídry v sále panovala shoda nad vůlí pomoci zajistit vzdělávání dětí, žáků a studentů, kteří jsou na území EU, a podpořit ukrajinské pedagogy a ukrajinský vzdělávací systém jako celek. S konkrétním opatřením přišla i komisařka Maryia Gabriel, které přislíbila určení 200 milionů EUR z programu Erasmus+ na vzdělávání ukrajinských děti v EU.

Česká republika slovy ministra Petra Gazdíka představila vlastní opatření, mezi které patří legislativní balíček nazvaný "Lex Ukrajina", který 21. března nabyl účinnosti, nebo dvojjazyčné formuláře a informační materiály k podmínkám přijetí do mateřských škol a základních škol. „Jsme připraveni převzít iniciativu během našeho předsednictví. Vyjadřuji silnou podporu Ukrajině v jejich právu na nezávislý politický rozvoj, svobodu a mír, sdělil svým kolegům ministr Petr Gazdík.

Odpoledne se pak ministři zaměřili na oblast mládeže, kde diskutovali o síle solidarity mladých lidí, významu dobrovolnictví a evropských hodnotách. Na úvod této části jednání vystoupil jako vážený host ukrajinský ministr sportu a mládeže Vadym Gutcajt, který mimo jiné vyzval Evropskou komisi k zajištění podpory potřeb ukrajinské mládeže z programu Erasmus+. Také v této části jednání rady panovala jednoznačná shoda nad potřebou konkrétních kroků pomoci ukrajinské a jejím mladým lidem. Ministři také podpořili a ocenili mladé dobrovolníky, kteří bez zaváhání pomáhají, kde je potřeba, a jejich odhodlání zasazovat se o základní hodnoty, jakými jsou svoboda, demokracie a mír.

Ministr Petr Gazdík především ocenil iniciativu mladých Evropanů a jejich vůli pomáhat ostatním. „Jsem velmi pyšný na mladé Evropany, mladé dobrovolníky, kteří se sjednotili při ukazování solidarity a lidskosti, a nabídli pomocnou ruku ukrajinským uprchlíkům. Chci vyjádřit své upřímné díky všem.“

V rámci jednání Rady také ČR představila svoje priority pro nadcházející předsednictví. V oblasti vzdělávání se zaměří na digitální vzdělávání a přístupnost školního vzdělávání. V oblasti mládeže se pak zaměří na mezigenerační dialog a solidaritu. Obě témata byla ze strany lídrů i komisařky Gabriel zhodnocena jako aktuální a velmi dobře zvolená.

Včerejším dnem tak skončilo poslední jednání Rady EU ve formátu pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport v rámci francouzského předsednictví. Příští jednání tohoto formátu rady se uskuteční až v rámci českého předsednictví v termínu 28. – 29. listopadu 2022.

 

Zdroj: MŠMT ČR

Ministr Gazdík jednal se svými protějšky o evropské dimenzi školství a mládeže, MŠMT ČR (msmt.cz)