česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Havlíček na Radě pro konkurenceschopnost: "Je třeba rychlejší digitalizace průmyslu a cílená podpora malých a středních podniků."

Místopředseda vlády Karel Havlíček v Bruselu na zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu dne 27. 5. 2021 vyzval k rychlejší digitalizaci unijního průmyslu a cílené podpoře malých a středních podniků. Také zdůraznil, že je nutné zajistit přístup ke strategickým nerostným surovinám a klíčovým technologiím.

Jak posílit konkurenceschopnost a globální vliv Evropské unie a tím i České republiky? Prostřednictvím ambiciózního legislativního balíčku týkajícího se digitálních služeb, kterému se ministři 27 zemí EU věnovali na Radě pro vnitřní trh a konkurenceschopnost (COMPET). Diskutovali také o aktualizaci Nové průmyslové strategie pro Evropu. „Je třeba poučit se z pandemie, odhalených zranitelností a podpořit urychlenou obnovu ekonomiky. Vítáme proto vydání aktualizace nové evropské průmyslové strategie, význam průmyslu a fungujícího vnitřního trhu“, uvedl dále vicepremiér ČR Havlíček a zdůraznil: „Digitální služby jsou jednou z českých národních priorit.“

ČR společně s dalšími členskými státy tak na jednání podpořila ambiciózní balíček digitálních služeb. „Pandemie nám jasně ukázala, že digitální služby jsou naší budoucností. Naše podniky již v jejím průběhu dokázaly, že jsou agilní a dokážou se v digitálním světě prosadit,“ doplnil ministr Havlíček. ČR se přitom vymezila vůči návrhům, které by vedly k dodatečné administrativní zátěži na mikro a malé podniky. „Tyto firmy pandemií zasáhla nejvíc a zrušení výjimky z aktu o digitálních službách (DSA) by pro ně znamenalo nepřiměřenou administrativní zátěž. Je naopak naprosto nutné zajistit, aby tyto podniky mohly svobodně inovovat a uplatňovat se v mezinárodní konkurenci na globální úrovni,“ upřesnil místopředseda vlády ČR Havlíček.

Dalším tématem Rady byla aktualizace Nové průmyslové strategie pro Evropu, kterou Evropská komise vydala začátkem května. „Plně funkční vnitřní trh bez administrativních i jiných překážek je klíčovým předpokladem pro úspěšnou obnovu ekonomik. Nástroj pro mimořádné situace na vnitřním trhu, který představila Komise, by měl posílit naši připravenost na budoucí krize,“ konstatoval Karel Havlíček a dodal: „Souhlasíme také s tím, že je nutné posílit otevřenou strategickou autonomii v oblasti kritických nerostných surovin a klíčových technologií. Naše potřeba po strategických surovinách vzroste například v bateriovém průmyslu. Jsme připraveni se zapojit do průmyslových aliancí a strategických projektů,“ řekl ministr Havlíček. 

V Bruselu se ministr Havlíček mj. setkal s komisařkou pro energetiku Kadri Simson. Prodiskutovali spravedlivé podmínky pro energetickou tranzici včetně navýšení Modernizačního fondu a připravovaný balíček energeticko-klimatické legislativy FIT for 55. Rada pro konkurenceschopnost byla také příležitostí pro první schůzku předsednického tria tvořeného Českou republikou, Švédskem a Francií na úrovni ministrů. Na jednání probrali společné priority pro předsednictví v Radě EU.

 

Sledujte nás také na twitteru  @CZECHIAinEU