česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek jednal s evropskými kolegy o situaci v Afghánistánu

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek se v úterý 17. srpna 2021 zúčastnil mimořádného virtuálního jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU k situaci v Afghánistánu. Ve svém vystoupení informoval partnery o probíhajících krocích ČR k evakuaci svých občanů a zejména jejich afghánských spolupracovníků do bezpečí. Tyto aktivity spolu s humanitární situací v zemi jsou pro českou vládu v tuto chvíli absolutní prioritou.

Poté, co jednotky Talibánu vstoupily do hlavního města Kábulu, je situace v zemi chaotická. Debaty o podobě budoucích vztahů EU a Afghánistánu jsou ještě předčasné. EU nicméně do budoucna bude muset vyvážit svůj obezřetný přístup k novému afghánskému politickému uspořádání a při tom pokračovat v pomoci tamnímu obyvatelstvu, které již několik desetiletí nezná nic než válku. Jakub Kulhánek zmínil v této souvislosti zejména afghánské ženy a dívky, které si s podporou mezinárodního společenství včetně ČR vydobyly důležitá práva, jež jsou nyní ohrožena.

Na závěr virtuálního jednání bylo přijato společné prohlášení Evropské unie a prohlášení EU 27 k ženám a dívkám v Afghánistánu.