česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR Praha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek na Radě FAC: jednání o napětí ve východní Evropě, setkání s katarským protějškem

Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) se v Bruselu 13. prosince 2021 zúčastnil pravidelného zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC). Hlavním bodem jednání bylo napětí na východě Evropy. Ministři diskutovali také o situaci ve Venezuele a vztazích EU s Afrikou a Střední Asií. Ministr Kulhánek se na okraj zasedání FAC setkal s katarským šéfem diplomacie. Česká republika připravuje v Kataru otevření ambasády. V Bruselu Kulhánek jednal také s ministry zemí V4. Pondělnímu zasedání FAC předcházelo setkání se zástupci běloruské opozice.

Mezi aktuální otázky, o kterých evropští ministři zahraničí diskutovali, patřila především situace na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem. „V poslední době jsme svědky napětí ve východní Evropě. Nesmíme dopustit válečný konflikt. Moskva musí dostat jasný signál, že agrese se nevyplatí. Jsme otevřeni dialogu, ale Rusko nemá právo rozhodovat o budoucnosti svých sousedů,“ zdůraznil ministr Kulhánek. „Naprosto klíčová je v celé věci také úzká koordinace EU s NATO. Otázku Ukrajiny intenzivně řešíme mimo jiné i na úrovni ministrů zahraničí Severoatlantické aliance, naposledy třeba při ministeriádě v Rize, která proběhla na začátku prosince,“ dodal šéf české diplomacie.

Na okraj zasedání FAC ministr Kulhánek bilaterálně jednal se svým katarským protějškem Šejkem Sheikh Mohammedem bin Abdulrahman Al-Thanim. „Oceňuji zejména to, jak se Katar angažuje při zprostředkování jednání mezinárodního společenství s Talibánem,“ řekl ministr Kulhánek. „Velmi důležitým tématem je pro Českou republiku otevření rezidentní ambasády v Dauhá. Věřím, že tento krok významně podpoří náš vzájemný obchod a investice,“ uvedl šéf české diplomacie. Příští rok proběhne v Praze Investiční fórum se státy Zálivu tzv. „Czech-GCC Investment Forum“. Ministra Al-Thaniho Kulhánek pozval osobně i dopisem, aby se tohoto fóra Katar zúčastnil.

Ještě před zasedáním FAC se v neděli evropští šéfové diplomacií setkali se zástupci běloruské opozice i opoziční lídryní  Svjatlanou Cichanouskou. Hlavním tématem jednání bylo budoucí nastavení vztahů mezi EU a Běloruskem. „Lukašenkův režim vězní tisíce nevinných lidí, zneužívá migraci k oslabení Evropy. Tomu nebudeme přihlížet. Řešením jsou sankce i konkrétní pomoc,“ zdůraznil ministr Kulhánek s tím, že Česká republika dlouhodobě konkrétními pomáhá běloruské občanské společnosti. Na okraj Rady FAC se šéf české diplomacie setkal také s ministry zahraničí zemí V4.

V úterý 14. prosince 2021 se ministr Kulhánek v Bruselu zúčastní také mezivládní konference se Srbskem na okraj Rady pro obecné záležitosti (GAC).

 

Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU