česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rada EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr kultury Martin Baxa v Lucemburku: Musíme světu ukázat, že naše víra v demokracii, svobodu slova a projevu nejsou jen slova v ústech politiků, že jsou součástí života lidí, nás všech

Dne 4. dubna 2022 se v Lucemburku konalo řádné zasedání Rady ve formaci vzdělávání, mládež, kultura a sport (EYCS). První den zasedání Rady byl věnován agendě kultury a audiovize. Česká republika byla reprezentována ministrem kultury Mgr. Martinem Baxou.

Součástí jednání byl on-line projev ukrajinského ministra kultury Tkačenka o tragickém průběhu války na Ukrajině. Ve svém vystoupení srovnal Putinův režim s nacistickým Německem Adolfa Hitlera během druhé světové války. Požádal o totální izolaci Ruské federace ve všech možných ohledech. Hovořil o probíhající informační válce. Zdůraznil, že Ukrajina nyní nebojuje jen za své území, bojuje za celoevropský mír. Závěr svého vystoupení doplnil o autentické fotografie z míst bojů. 

Ministr Baxa připomenul, že se jako první tvrdě ohradil proti konání červnového zasedání Výboru pro světové dědictví UNESCO v ruské Kazani, navrhnul její přesunutí do Paříže a požaduje odebrání předsednické funkce Ruské federaci.

„Vzhledem k tomu, že České republice umožnuje historická zkušenost vidět situaci ve velmi ostrém světle, požadujeme přijetí co nejtvrdších sankcí vůči Rusku. Učinili jsme mnohé na diplomatickém poli, mnohé také v rámci České republiky. Z pozice ministra kultury jsem požádal příspěvkové organizace MK, aby maximálně omezily kontakty s ruskými partnery a nepřijímaly v této době pozvánky na žádné akce spojené s Ruskou federací.“

Dále přednesl výčet konkrétních opatřeních na národní úrovni, které se již podařily v České republice provést: poskytnutí ubytovacích kapacit ve vlastnictví příspěvkových organizací MK uprchlíkům, pořádání benefičních koncertů a sbírek, organizace integračních programů, zaměstnávání pracovníků z oblasti kultury. Dále informoval, že v příštích dnech poskytne speciální obalové materiály a další ochranné prostředky pro umělecké sbírky ukrajinské straně. 

V rámci politické diskuse se všechny státy vyjádřily k aktuálnímu tématu války na Ukrajině a naléhavé nutnosti reakce na národní i mezinárodní úrovni v oblasti migrační politiky, dostupnosti zdravotní péče pro uprchlíky a v neposlední řadě záchrany kulturního dědictví, zamezení jeho nelegálního vývozu, digitalizaci, poskytnutí obalových materiálů pro umělecké sbírky a usnadnění podmínek k zaměstnávání Ukrajinců ze všech oblastí kultury. Velká část ministrů se věnovala rovněž nutnosti podpory boje s dezinformacemi, zablokování šíření ruského vysílání s válečnou propagandou. Všichni se shodli na významu vzniku společné informační platformy nejen pro prchající obyvatele Ukrajiny, ale i k celoevropskému šíření příkladů dobré praxe. 

Během zasedání byly schváleny závěry Rady o posílení mezikulturních výměn prostřednictvím mobility umělců a pracovníků kulturního a kreativního odvětví a prostřednictvím mnohojazyčnosti v digitální éře a závěry Rady o vytvoření evropské strategie pro ekosystém kulturních a kreativních odvětví. 

Na úplný závěr zasedání představil pan ministr Baxa připravované priority nadcházející českého předsednictví a formálně přebral symbolický předsednický štafetový kolík od francouzské ministryně kultury Roseline Bachelot-Narquin. 

Zdroj: MK ČR

https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/ministr-kultury-martin-baxa-v-lucemburku-musime-svetu-ukazat-ze-nase-vira-v-demokracii-svobodu-slova-a-projevu-nejsou-jen-slova-v-ustech-politiku-ze-jsou-soucasti-zivota-lidi-nas-vsech-4-cs4693.html