česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na Radě FAC o západním Balkánu a Ukrajině

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal se svými protějšky v Bruselu dne 16. května 2022 na Radě EU pro zahraniční věci (FAC) o pomoci Ukrajině při boji proti ruské agresi a o podpoře západního Balkánu. Na okraj jednání Rady se ministr Lipavský setkal s ministrem zahraničí Srbska Nikolou Selakovićem a zvláštním zmocněncem EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou Miroslavem Lajčákem.

„Západní Balkán a rozšiřování EU jsou bezpochyby jedny z hlavních priorit nadcházejícího předsednictví ČR v Evropské unii. České předsednictví se zaměří na prohlubování ekonomické, environmentální a bezpečnostní spolupráce mezi EU a zeměmi v regionu,“ řekl ministr Jan Lipavský.

Během schůzky se svým srbským protějškem se ministři obou zemí věnovali ruské agresi na Ukrajině, vzájemné ekonomické spolupráci a otázce srbského členství v EU. Ministr Lipavský zdůraznil, že evropské aspirace Srbska mají plnou českou podporu. Zároveň je však třeba, aby Srbsko udělalo jasnou strategickou volbu ohledně své sounáležitosti s EU a zeměmi v regionu. Aktuálně jde například o připojení se k unijním sankcím proti Rusku.

Se zvláštním zmocněncem EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou Miroslavem Lajčákem se ministr Lipavský shodl, že role Unie při konstruktivním dialogu mezi oběma stranami je naprosto klíčová. Ze strany EU je potřeba motivovat obě strany k vyřešení všech nedořešených problémů, a to především ekonomickou pomocí nebo liberalizací vízového režimu se zeměmi EU.

„Česko podporuje aspiraci Kosova na členství v EU. V tomto ohledu bude klíčové dosažení dohody o normalizaci vztahů se Srbskem, která by se stala důležitým milníkem směrem ke členství v Evropské unii pro obě strany,“ zmínil ministr Jan Lipavský.

Během Rady FAC ministr Lipavský zdůraznil potřebu navýšení dodávek vojenské techniky a humanitární pomoci na Ukrajinu a zpřísnění sankcí vůči Rusku včetně embarga na dovoz ruské ropy do EU. Rusko aktivně neohrožuje pouze Ukrajinu, ale i své sousedy Moldavsko a Gruzii, kterým musíme poskytnout maximální podporu.

 „Česko se již rozhodlo zbavit se závislosti na dovozu ruských energií. Otázkou je, jak se ruských energií zbavit, ne jestli se jich zbavit,“ řekl ministr Jan Lipavský.

Na pozvání EU se Rady zúčastnil i ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ministr Lipavský se s ním shodl v tom, že je potřeba prošetřit válečné zločiny ze strany Ruska na Ukrajině a plně podpořit nezávislé vyšetřování Mezinárodního trestního soudu. Česko toto vyšetřování podpoří jak finančně, tak vysláním svých expertů.

Pomoc Ukrajině, ať už ve formě dodávek vojenského materiálu nebo finanční a politické podpory, bude jednou z hlavních priorit nadcházejícího předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Česko plně podporuje udělení kandidátského statusu Ukrajině a k pomoci Ukrajině bude na konci srpna Ministerstvo zahraničních věcí ČR pořádat mezinárodní donorskou konferenci.

Ministr Jan Lipavský jednal v Bruselu o západním Balkánu a Ukrajině

Ministr Jan Lipavský jednal v Bruselu o západním Balkánu a Ukrajině

Ministr Jan Lipavský jednal v Bruselu o západním Balkánu a Ukrajině

Ministr Jan Lipavský jednal v Bruselu o západním Balkánu a Ukrajině